Равлики – давно вже популярний делікатес для гурманів, мастхев у корейській косметиці, потужний афродизіак, джерело білків, омега-3 кислоти, вітамінів А, Е, В1, В3, В6 і В12, також ці слимаки можуть бути милими домашніми улюбленцями. Равлики тільки заходять в культуру харчування України, тільки з'являються в косметології місцевих виробників, тому багато хто ще може встигнути зайняти свою равликову нішу на ринку.
Як побудувати успішний бізнес на равликах – своїм старт-апом ділиться підприємець Роман Камінський із с. Хажин, що в Бердичівському районі, Житомирщина.
Равликову ферму бізнесмен розмістив на 6 сотках території городу. Побудував теплицю, розплідник та холодильник для зберігання продукції.
Роман Камінський вирощує середземноморських равликів Aspersa Muller, що найбільше підходять для вишуканих і простих страв, їх слиз для косметології, а найбільші з них – для домашніх тваринок, як один равлик, якого тримає чоловік окремо для фотосесій ("обличчя фірми").
Фермер-бізнесмен показує холодильне приміщення. Тут равлики вже готові до продажу – розфасовані за категоріями та кілограмами.
— Цей равлик готовий до продажу, він обмитий, підсушений приспаний шляхом охолодження. Орієнтуємо виробництво на експорт до ЄС, проте вже й частина місцевих виробників регулярно купують равлики. Також продаємо на розведення для інших фермерів, – розповідає Роман.
Далі веде до теплиці, яку називає вольєром для своїх "звірів". Дорогою розповідає, як смакують равлики. Їх готують за багатьма рецептами, подають у дорогих ресторанах, проте і самому приготувати делікатес не складно.
— Більшості людей, хто навіть вперше куштує, на смак подобаються равлики. Мені теж смакують. А от сусіди в бік равликів навіть не дивляться)) Равлики тільки входять у культуру споживання в Україні, тоді як в Європі і Азії це популярний делікатес. Перевагою моїх равликів є те, що споживати можна абсолютно все філе, бо равлик невеликий. Равлика готують в мушлі, за класичним рецептом по-бургундськи, є ще багато варіантів приготування філе. Я не люблю гратися з мушлями, тому готую філе, яке можна їсти як самостійну страву, а також смачно, якщо додавати до яєшні, салатів, – ділиться секретами вже равликовий гурман Роман Камінський.
Тим часом у теплиці якраз доїдають корм 300 тисяч равликів (як населення всього Житомира)). Роман із цього приводу жартує:
— Увечері, коли заходиш у вольєр, то прямо чути "цям-цям-цям-цям". А що ж, 300 тисяч особин одночасно наминають корм.
За добу Aspersa Muller з'їдають близько 10 кг корму, але не завжди равлики мають шалений апетит. Тому фермер додає до раціону гарбузи та моркву.
— Гарбуз і морква для равлика виступають афродизіаком. Після цього маю набагато кращі показники по ікроносності. Цей секрет ми відкрили ірландським фермерам, які приїжджали знайомитися з нашим бізнесом, – говорить Роман Камінський, показуючи територію.
Равлик не корова, але теж любить ласувати й зеленню, тому навесні та влітку в теплиці господар вирощує спеціальний сорт ріпаку.
Господар ділиться секретом, що саме цих равликів можна використовувати і як косметичний засіб, але не самого живого равлика, як його слиз. Це популярно в корейській косметології. В Україні поки збір слизу не налагоджений.
Запитуємо, чи ще не приходять жінки "дайте слизу трішки"?
— Просили дівчата з Житомира пару равликів для власних косметичних потреб. Подарував їм, без проблем))
Біля самого вольєра розміщується те, звідки починався бізнес – розплідник. Лише цьогоріч навесні чоловік облаштував його, як тільки вирішив займатися справою. Після вивчення літератури, відео та навіть курсів равликового фермерства у Львові.
— Ми закупили 112 кілограмів маточного стада (статево зрілого равлика) і помістили в розплідник. Тут підтримували необхідну температуру повітря + 17-22 градусів, облаштували контейнери із торф'яною сумішшю для ікри, яку потім збирали і сортували, і вже за 12-25 днів мали перше потомство. У мене перші випускалися 11 травня , – згадує, як про випуск дітей, Роман Камінський.
Ікра равлика вже давно переплюнула вартість червоної і навіть чорної. "Біла" ікра коштує дорожче – від 100 євро за 100 г. Людей, які куштували цей дорогезний делікатес не так багато (хоч пан Роман – один із них), адже промислового виробництва равликової ікри досі немає.
Орієнтовно 4,5 кг ікри дають тонну готового до продажу равлика. Якщо брати у співвідношенні дорослого равлика до потомства, то зі 100 кг після розведення можемо мати і 5 тонн продукту. Продають дорослого равлика для кафе і ресторанів по 4,5 євро за кг, а особин, ,відібраних для подальшого розпліднення, – за 8 євро/кг.
Редакція "Першого житомирського" порахувала за формулою Романа Камінського, скільки потрібно ресурсів, часу і коштів, щоб заробити мільйон за сезон.
Отже, необхідна інфраструктура для розведення равликів:
— розплідник – приміщення в мінімум квадратів 20 з контрольованою температурою та можливістю подачі гарячого водопостачання (особин репродуктивного віку треба купати теплою водою) – господар облаштовував сам;
— теплиця – вольєр із системою поливу, бажано повністю закритий, де будуть жити равлики від мальків до репродуктивного віку, орієнтовано 3 місяці – господар теж облаштовував сам;
— холодильне приміщення для зберігання – приміщення з температурою до +4 градусів, де будуть зберігатися помиті та висушені равлики;
— система поливу – равликів доведеться щовечора купати, так вони прокидаються і всю ніч ведуть активний (як для них) спосіб життя;
— окремий водогін – бажано зі свердловини, оскільки равликам хлорована вода із центрального водогону зашкодить – обійшовся для власника ферми в 60 тис грн.
Облаштувавши такі умови для комфортного проживання і збільшення потомства своїх улюбленців, потрібно закупити маточне стадо. Його ціна – 8 євро за кг.
Тобто при купівлі 200 кг маточного стада за 9-10 місяців сезону (з березня по листопад, коли температура повітря не нижче +8), можна виростити 10 тонн равликів для продажу.
_________________________________________________________________________________________________
Порахуємо за мінімальними цінами: 10 тонн х 4 євро/кг = 40 тис євро або понад 1 мільйон грн за сезон.
Роман Камінський говорить, що такий бізнес може окупитися за рік. Але потрібно враховувати те, що реальні витрати часто більші, ніж планові.
І головна проблема равликових фермерів – знайти постійний ринок збуту.
Нині в Україні працює близько 300 равликових ферм. Для того, аби знаходити ринки збуту, вони об'єднуються в равликові асоціації, кооперативи.
Якщо у вас виникла ідея створити свою равликову ферму, завести рогатого друга або ж просто скуштувати смачний і мегакорисний делікатес, включити смачнючі равлики у меню закладу, "зливаємо" спеціально для читачів "Першого житомирського" контакти фермера і равликовий прайс.
Для майбутніх равликових магнатів Роман Камінський навесні планує провести навчальний курс із цієї справи.
Замовити свіжі равлики ви можете за 150 грн/кг, для вирощування – від 220 грн/кг.
Тел. 098-450-27-07
Весь автобазар Украины на AVTOsale.com.ua
Коментарі