Коли блискає, у мокрому одязі більше шансів вижити

27.07.2011

На Житомирщині за останні два тижні як ніколи активізувалися удари блискавок. Наслідки трагічні: три людини загинули, три – травмовані.

З початку весни через грозову активність трапилося 35 пожеж.

Блискавок побільшало в десятки разів через забруднення атмосфери і зміну клімату, вважає Михайло Курик, 71 рік, доктор фізико-математичних наук, професор Інституту фізики Національної академії наук, пише Gazeta.ua.

— Блискавка існує стільки, скільки життя на Землі. Останні 10–15 років через побутову техніку, супутникові та стільникові антени в мільйони разів зріс електромагнітний смог. Усі ці прилади притягують блискавки.

Змінився склад атмосфери. Коли вона була чиста, без пилу і важких металів, заряд від хмари до землі не доходив. Блискавці треба було для цього набрати дуже великий заряд. У забрудненому повітрі це простіше.

Ми висушили дрібні річки, змінили водну карту Землі та клімат. Буває дуже спекотно, а тоді раптом перепад атмосферного тиску: налітають хмари, дме вітер, утворюються торнадо.

- Чому буває так, що в натовпі блискавка обирає когось одного?

— У людини є те, що притягнуло розряд. Наприклад, вона спітніла або дуже збуджена. Поле цієї людина не таке, як у решти.

Що таке кульова блискавка?

— Це явище недостатньо досліджене. Вважають, що це одна з найбільш руйнівних блискавок у природі. Вогняна куля рухається горизонтально, в одній площині. Її траєкторія непередбачувана — наче ходить і шукає. Коли стикається з предметом, вибухає.

Що робити під час грози?

— Надворі не ховатися під високими деревами. У помешканні вимкнути електроприлади. Є багато випадків, коли ні з того ні з сього людину вбиває мобільний телефон. Причина проста: він пов’язаний зі станцією супроводу, антеною. Далекий розряд може потрапити в людину, яка в цей час розмовляє по мобілці.

У мокрому одязі більше шансів вижити

Блискавка — це гігантський електричний розряд в атмосфері. Виникає під час грози, проявляється яскравим спалахом світла і супроводжується громом. Триває приблизно чверть секунди. Сила струму 10–40 тис. амперів. Швидкість руху блискавки 56 тис. км/год. Середня довжина 9,5 км. Температура розряду до 27000°С.

Учені розрізняють три види блискавок. Лінійна — деревоподібна. Розпливчаста не має контурів, це наче короткий спалах. Кульова — жовто-червоний згусток розпеченого газу. Вона здатна змінювати форму, прослизати крізь шпарини до будинку.

Людина у мокрому одязі має більше шансів вижити. Дощова вода добре проводить електрику, тому основна частина розряду пройде по поверхні тіла та згасне в землі. Постраждалий дістане поверхневі опіки. Блискавка, що влучила в людину в сухому одязі, піде у землю крізь тіло. Електроудар спричинює зупинку серця.


Богдана ЄВСЄЄВА

 

Теги: Місто

 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
 У Житомирі 13 жовтня на майдані Соборному відбулося нагородження кращих військовослужбовців Житомирського гарнізону. Участь в урочистостях взяли...