Житомирянка, яка хоче створити в місті інклюзивно-креативний простір, вивчала досвід Швеції

14.11.2019

 Протягом 2019 року в 10 містах країни, серед яких і Житомир, проходило навчання учасників програми  «Молодь змінить Україну», яку в 2012 році заснував Фонд родини Богдана Гаврилишина.   За цей час до мережі доєдналися більше 600  осіб.

Загалом  програма  розрахована на  молодих людей віком від 20 до 35 років, які є державними службовцями, представниками соціального бізнесу, громадських організацій та медіа. Це громадяни, які пов'язують своє майбутнє з Україною, прагнуть позитивних змін для країни, вільно володіють англійською мовою та мають ідею проекту, який реалізовуватимуть у межах програми, щоб змінити життя своєї громади.

Випускницею прогами  цьогоріч стала житомирянка -   голова ЖОГО «Фідем» Ольга Ткаченко, яка представила проєкт по створенню інклюзивно-креативного простору в  місті.

«Програма «Молодь змінить Україну» відбувалася в три етапи. Були Школи місцевого розвитку, де  інтенсивне модульне навчання  поєднували з теоріями, практичними кейсами та індивідуальними роботи над проєктами. Після цього були безпосередньо проєкти місцевого розвитку, які ми розробляли із використанням знань, отриманих на навчальних модулях, - розповідає Ольга  Ткаченко.   - Менеджери програми відслідковували впровадження проєктів, визначали найуспішніші  для надання фінансової допомоги у вигляді малих грантів.  Ще один етап – це  стажування в Європі. Переможці програми  могли відвідати одну з шести країн (Австрія, Німеччина, Норвегія, Швейцарія, Швеція та Польща), вивчаючи впродовж тижня  досвід успішного реформування за кордоном».

 Житомирянка разом з іншими випускниками програми побувала у Швеції. Ділиться, що попередньо усі учасники могли самостійно сформувати список із 15 установ, інстанцій, які мають бажання відвідати і такий досвід буде для них корисний у подальшій реалізацій проєктів у відповідному напрямку.

«Ми побували в навчальних та медичних закладах, Нацагенстві страхування, Міністерстві охорони здоровя і соціальних справ, молодіжних центрах, муніципалітеті, тощо. Організатори подбали, щоб наша програма візитів була максимально цікавою і пізнавальною, адаптована під кожного учасника, - ділиться Ольга Ткаченко. – В організації «SALARSKL», яка займається питаннями децентралізації, зустріла житомирянку Галину. Вона керує одним із проєктів і відзначає, що в Швеції молодим фахівцям без проблем довіряють складну роботу. На керівних посадах в цій країні багато жінок, а довіра – це те, на чому грунтується багато сфер життя шведів. Особисто мене цікавить тема інклюзії, раніше вивчала досвід різних країн, проводили опитування і дослідження в Житомирі.  Нині ж мала можливість побачити як це все реалізовують на практиці. У Швеції 70% людей з інвалідністю працюють, 60% з них мають повний робочий день. При цьому вони мають хороші посади із високими зарплатами.  У цій країні існує система освіти для людей з інвалідністю. Тут враховують усі нюанси, починаючи від меблів та вбиралень (не лише поручні як у нас), ресурсних кімнат і закінчуючи навчальним курсом і способами подачі інформації. Є спеціальні підручники для тих, хто має проблеми із зором, облаштовані бібліотеки для слабочуючих,  таблички  написані шрифтом Брайля, тексти лекцій дублюють на екранах чи навіть є сурдопереклад. Програми занять та іспитів підлаштовують таким чином, щоб студент з інвалідністю, який має помічників або його супроводжують родичі, міг усе встигнути.  Є програми для студентів із ментальними відхиленнями.  Можна скористатися допомогою ментора. В університетах є департаменти для роботи з студентами із різними типами інвалідності. Є департаменти адаптації студентів».

Також Ольга додає, що у Швеції в обовязкову декретну відпустку йдуть і татусі. Там нікого не здивуєш тим, що у пологових будинках вони з перших днів доглядають за своїми малюками, допомагають дружинам.

«Якщо дитинку з інвалідністю виховує  одинока мама, то їй безкоштовно можуть надати няню або ж держава виплачує кошти безпосередньо мамі, яка бере на себе ці функції. Дотації там значні. Люди на візках можуть замовляти собі безкоштовно транспорт для пересування по місту. Для  них є безкоштовна стоматологія, виплачується матеріальна допомога, вони можуть займатися спортом. Тобто всі ці моменти враховуються, аби люди з інвалідністю могли максимально реалізуватися, мати доступ до всіх сфер життя, отримувати належну підтримку і допомогу, - продовжує Ольга. – Ведеться реальна робота профспілок,   всі права захищені на законодавчому рівні, є різні державні програми. Там навіть подбали, що громадський транспорт не просто адаптований під потреби таких людей, а його колір відповідає обраній гілці – зелений, червоний, синій. Це для зручності людей із певними порушеннями. Так само при зведенні будинків та будівель в проєктах уже передбачається їх можливе подальше викорситання людьми з інвалідністю. У  об'єктах соціальної сфери всі цих норм особливо дотримуються і контролюю».

За словами житомирянки, ще кілька років тому під час візиту в Німеччину, про Україну знали завдяки подіям на Сході,  переспівували відомі рядки про Путіна, нині ж у Швеції вона побачила, що ставлення змінилося, є певні асоціації, зацікавленість у співпраці і віра, що українцям вдасться втілити у себе закордонні напрацювання і досвід.

Наразі ж Ольга Ткаченко продовжує працювати над впровадженням свого власного проєкту на теренах Житомира.

«Щорічно в Україні зростає тенденція до збільшення кількості дітей, які мають різні види інклюзії і в Житомирі є нагальна  потреба у створенні спеціалізованих публічних безкоштовних інклюзивно-креативних просторів для максимального охопленням усіх категорій дітей з інвалідністю, - говорить голова ЖОГО «Фідем». - На території інклюзивно-креативного простору діти зможуть активно відпочивати, а також даний простір дасть змогу громадським організаціям, культурним діячам та просто небайдужим житомирянам проводити різні культурно-мистецькі, освітні та інформаційно-просвітницькі заходи: майстер-класи, ігрові квести, свята тощо.  Він стане платформою для згуртування дітей та їх батьків з усього Житомира та дасть змогу малюкам з особливостями розвитку не лише розвивати свою фізичну форму, а і швидше соціалізуватися у громаду. Даний проект дасть змогу подолати у містян стереотипне відношення до осіб з інвалідністю, сприятиме розвитку емпатії та толерантності, а діти зможуть відчути свою цінність та повноцінну приналежність до суспільства».

 

Теги: Освіта

 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
Вандал
Підозрюваний свою причетність до вчинення злочину не заперечує, однак чітко пояснити свої дії не може, оскільки, за його ж словами, перебував тієї ночі у стані...
Через карантин для непоширення коронавірусу у Житомирі закриті більшість закладів: магазини, кав’ярні, перукарні, сервісні центри, ринки. Журналісти Першого...