Житомирянка, яка хоче створити в місті інклюзивно-креативний простір, вивчала досвід Швеції

14.11.2019

 Протягом 2019 року в 10 містах країни, серед яких і Житомир, проходило навчання учасників програми  «Молодь змінить Україну», яку в 2012 році заснував Фонд родини Богдана Гаврилишина.   За цей час до мережі доєдналися більше 600  осіб.

Загалом  програма  розрахована на  молодих людей віком від 20 до 35 років, які є державними службовцями, представниками соціального бізнесу, громадських організацій та медіа. Це громадяни, які пов'язують своє майбутнє з Україною, прагнуть позитивних змін для країни, вільно володіють англійською мовою та мають ідею проекту, який реалізовуватимуть у межах програми, щоб змінити життя своєї громади.

Випускницею прогами  цьогоріч стала житомирянка -   голова ЖОГО «Фідем» Ольга Ткаченко, яка представила проєкт по створенню інклюзивно-креативного простору в  місті.

«Програма «Молодь змінить Україну» відбувалася в три етапи. Були Школи місцевого розвитку, де  інтенсивне модульне навчання  поєднували з теоріями, практичними кейсами та індивідуальними роботи над проєктами. Після цього були безпосередньо проєкти місцевого розвитку, які ми розробляли із використанням знань, отриманих на навчальних модулях, - розповідає Ольга  Ткаченко.   - Менеджери програми відслідковували впровадження проєктів, визначали найуспішніші  для надання фінансової допомоги у вигляді малих грантів.  Ще один етап – це  стажування в Європі. Переможці програми  могли відвідати одну з шести країн (Австрія, Німеччина, Норвегія, Швейцарія, Швеція та Польща), вивчаючи впродовж тижня  досвід успішного реформування за кордоном».

 Житомирянка разом з іншими випускниками програми побувала у Швеції. Ділиться, що попередньо усі учасники могли самостійно сформувати список із 15 установ, інстанцій, які мають бажання відвідати і такий досвід буде для них корисний у подальшій реалізацій проєктів у відповідному напрямку.

«Ми побували в навчальних та медичних закладах, Нацагенстві страхування, Міністерстві охорони здоровя і соціальних справ, молодіжних центрах, муніципалітеті, тощо. Організатори подбали, щоб наша програма візитів була максимально цікавою і пізнавальною, адаптована під кожного учасника, - ділиться Ольга Ткаченко. – В організації «SALARSKL», яка займається питаннями децентралізації, зустріла житомирянку Галину. Вона керує одним із проєктів і відзначає, що в Швеції молодим фахівцям без проблем довіряють складну роботу. На керівних посадах в цій країні багато жінок, а довіра – це те, на чому грунтується багато сфер життя шведів. Особисто мене цікавить тема інклюзії, раніше вивчала досвід різних країн, проводили опитування і дослідження в Житомирі.  Нині ж мала можливість побачити як це все реалізовують на практиці. У Швеції 70% людей з інвалідністю працюють, 60% з них мають повний робочий день. При цьому вони мають хороші посади із високими зарплатами.  У цій країні існує система освіти для людей з інвалідністю. Тут враховують усі нюанси, починаючи від меблів та вбиралень (не лише поручні як у нас), ресурсних кімнат і закінчуючи навчальним курсом і способами подачі інформації. Є спеціальні підручники для тих, хто має проблеми із зором, облаштовані бібліотеки для слабочуючих,  таблички  написані шрифтом Брайля, тексти лекцій дублюють на екранах чи навіть є сурдопереклад. Програми занять та іспитів підлаштовують таким чином, щоб студент з інвалідністю, який має помічників або його супроводжують родичі, міг усе встигнути.  Є програми для студентів із ментальними відхиленнями.  Можна скористатися допомогою ментора. В університетах є департаменти для роботи з студентами із різними типами інвалідності. Є департаменти адаптації студентів».

Також Ольга додає, що у Швеції в обовязкову декретну відпустку йдуть і татусі. Там нікого не здивуєш тим, що у пологових будинках вони з перших днів доглядають за своїми малюками, допомагають дружинам.

«Якщо дитинку з інвалідністю виховує  одинока мама, то їй безкоштовно можуть надати няню або ж держава виплачує кошти безпосередньо мамі, яка бере на себе ці функції. Дотації там значні. Люди на візках можуть замовляти собі безкоштовно транспорт для пересування по місту. Для  них є безкоштовна стоматологія, виплачується матеріальна допомога, вони можуть займатися спортом. Тобто всі ці моменти враховуються, аби люди з інвалідністю могли максимально реалізуватися, мати доступ до всіх сфер життя, отримувати належну підтримку і допомогу, - продовжує Ольга. – Ведеться реальна робота профспілок,   всі права захищені на законодавчому рівні, є різні державні програми. Там навіть подбали, що громадський транспорт не просто адаптований під потреби таких людей, а його колір відповідає обраній гілці – зелений, червоний, синій. Це для зручності людей із певними порушеннями. Так само при зведенні будинків та будівель в проєктах уже передбачається їх можливе подальше викорситання людьми з інвалідністю. У  об'єктах соціальної сфери всі цих норм особливо дотримуються і контролюю».

За словами житомирянки, ще кілька років тому під час візиту в Німеччину, про Україну знали завдяки подіям на Сході,  переспівували відомі рядки про Путіна, нині ж у Швеції вона побачила, що ставлення змінилося, є певні асоціації, зацікавленість у співпраці і віра, що українцям вдасться втілити у себе закордонні напрацювання і досвід.

Наразі ж Ольга Ткаченко продовжує працювати над впровадженням свого власного проєкту на теренах Житомира.

«Щорічно в Україні зростає тенденція до збільшення кількості дітей, які мають різні види інклюзії і в Житомирі є нагальна  потреба у створенні спеціалізованих публічних безкоштовних інклюзивно-креативних просторів для максимального охопленням усіх категорій дітей з інвалідністю, - говорить голова ЖОГО «Фідем». - На території інклюзивно-креативного простору діти зможуть активно відпочивати, а також даний простір дасть змогу громадським організаціям, культурним діячам та просто небайдужим житомирянам проводити різні культурно-мистецькі, освітні та інформаційно-просвітницькі заходи: майстер-класи, ігрові квести, свята тощо.  Він стане платформою для згуртування дітей та їх батьків з усього Житомира та дасть змогу малюкам з особливостями розвитку не лише розвивати свою фізичну форму, а і швидше соціалізуватися у громаду. Даний проект дасть змогу подолати у містян стереотипне відношення до осіб з інвалідністю, сприятиме розвитку емпатії та толерантності, а діти зможуть відчути свою цінність та повноцінну приналежність до суспільства».

 

Теги: Освіта

 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
Ласощі
Кондитерська фабрика «Житомирські ласощі» на повну потужність готується до Новорічних свят. Цього року «Житомирські ласощі» здивують ласунів...
 Вже 20 років на Житомирщині діє громадська організація «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук». З  часом, зізнаються пошуківці, роботи менше не...