Нова служба якості освіти: що перевірятимуть у школах і кому готуватися першому

11.11.2019

 2 тижні тому на Житомирщині почало свою роботу новостворене управління державної служби якості освіти.

Оскільки такого органу раніше не було, ніхто поки не знає, чого від нього чекати.

«Перший житомирський» поспілкувався з керівником служби Олексієм Редьком, аби дізнатися, як і що перевірятимуть у закладах освіти і хто має готуватися першим до повного аудиту.

– Коли ви стартували фактично і скільки людей працює у службі?

– Регіональне управління було створене 2 місяці тому, але фактично працюємо лише 2 тижні. Нам дали приміщення за адресою майдан ім. С.П.Корольова, 3/14, зараз тільки потроху обживаємося. Наразі маємо колектив лише з 7 людей, а всього має бути 26. Тому формуємо команду, запрошуємо до себе людей. Нам потрібні фахівці, які займатимуться інституційним аудитом, працюватимуть з органами місцевого самоврядування, проводитимуть моніторинг. Запрошуємо!

– А яку зарплату обіцяєте людям? Мотивація є?

– Оскільки ми запрацювали лише зараз, а фінансування закладалося з початку року, до нового року маємо хороше фінансування, із заробітною платою питань немає. Як буде з початку 2020-го – поки нічого обіцяти не можу, адже ми ще не бачимо, скільки коштів виділять на управління на весь рік. Можу лише сказати, що «гола» ставка у нас 5100 грн. Будемо намагатися, на скільки вистачатиме коштів, людей «не ображати», щоб вони хотіли працювати.

– Чим ваша служба відрізняється від інспекції закладів освіти, на основі якої вас створили?

– Різниця у підході, насамперед. Інспекція більшу увагу приділяла виявленню порушень і визначенню відповідальності. У нас змінюється психологія і система взаємовідносин. Для нас головне спільно із закладами освіти, їх засновниками розробити перелік заходів, які допомагатимуть підвищити якість освіти, виправити недоліки. Якщо ситуація на нормальному рівні, то знайти шляхи, як піднятися ще вище у сфері якості освіти.

У нас не буде пошуку винних і покарання, головне – працювати разом на єдину мету.

– Які основні напрямки роботи служби?

– У наших повноваженнях – інституційний аудит закладів освіти (це оцінювання освітнього середовища, діяльності педагогічних працівників, результатів навчання, управлінської діяльності), моніторинг якості освіти, державний нагляд та контроль за діяльністю закладів освіти, робота з органами місцевого самоврядування у сфері реалізації освітньої політики і так далі.

Все це має на меті допомогти школам стати більш якісними і у подальшому підтримувати і розвивати культуру якості освіти.

– З чого розпочнете свою роботу? З перевірок та аудитів?

– Зараз ми спілкуємося з освітянами і органами місцевого самоврядування. Вже були у Бердичеві та Черняхові, зустрічалися з вчителями і керівниками шкіл Житомира та району. Загалом плануємо відвідати усі райони області, щоб люди знали, на яких засадах ми працюємо, щоб могли комунікувати з нами, звертатися зі своїми проблемними питаннями.

У нас не буде такого, що ми без відома закладів приїхали їх перевіряти. До 1 грудня має бути затверджений графік перевірок, вся інформація є у вільному доступі.

Відразу ми не можемо розпочати аудити, спочатку потрібно, щоб наші фахівці досягли хорошого рівня підготовки, а вже тоді бралися навчати інших.

– Чи знаєте вже, який заклад буде першим?

– Попередньо плануємо, що перший інституційний аудит відбудеться у школі №8 міста Житомир. Це буде орієнтовно у березні наступного року.

Якщо взяти вимоги до аудитів, то він має проходити у школі один раз на 10 років. Таким чином, ми маємо на рік перевіряти 60 шкіл, що наразі просто фізично нереально. Беручи наступний рік, то це буде лише близько 6 закладів.

– Що перевірятимете у школах? І кого?

У нас немає секретів від освітян і ми не будемо вимагати того, про що вони ніколи не чули.

Якщо це нагляд і контроль – то на сайті Верховної ради розміщена уніфікована форма акту, де приблизно 48 сторінок, з усіма пунктами, що ми можемо перевірити. Ніхто не може питати того, чого немає в акті.

Якщо беремо інституційний аудит – теж маємо «путівник» для керівників і вчителів: була видана «Абетка для директора», яка допоможе школі або перевірити себе, або підготуватися до перевірки.

До слова, за бажанням освітяни можуть самостійно провести у закладі інституційний аудит, виявити свої досягнення і недопраювання. Можуть показати результати цього аудиту нам, проконсультуватися, ми підкажемо, як покращити ситуацію. Це не значить, що вони покажуть нам свої недоліки, а ми візьмемо і на наступний день приїдемо їх перевіряти. Навпаки – якщо заклад хоче ставати кращим, ми будемо тільки їх підтримувати.

– Тобто, залякувати вчителів не будете? :) 

– Ні в якому разі. Ми хочемо напрацювати зовсім інший підхід – щоб до нас зверталися, щоб ми чули одне одного і ставали кращими. Вся інформація буде відкритою. Якщо ми проводитимемо аудит у якійсь школі, то про всі результати будемо писати на сайті. Щоб не було такого, як раніше – в одних пройшла перевірка, а інші вчителі телефонують їм з переляком, аби дізнатися, що перевіряли. Треба відходити від цієї системи залякування. Насправді, у нас досить високий рівень освіти, але завжди треба прагнути ставати кращими.

– Чи ж буде все-таки якась відповідальність, якщо результати аудити будуть зовсім незадовільними?

– Ми карати нікого не будемо. Якщо виявлятимемо недоліки, будемо спільно з керівниками закладів та органів місцевого самоврядування обговорювати шляхи їх вирішення. Якщо за деякий час змін не відбуватиметься, будемо говорити з засновниками про відповідність займаній посаді того чи іншого директора. Але у нас немає каральної функції, все вирішується на місцях.

– Як бути, якщо у школах виникають питання, на які вони не можуть дати відповідь, навіть прочитавши «Абетку для директора»?

– Оскільки ми тільки створилися, виникає дуже багато питань. І не лише у вчителів, але і у нас самих. Зараз ми і самі ще навчаємося, і закликаємо вчителів звертатися. Якщо є якісь питання – нам можна писати, телефонувати, будемо шукати вирішення цих питань, збиратися разом, обговорювати. Не потрібно боятися, адже маємо спільну мету – підвищити якість освіти на Житомирщині, аби наші діти і онуки могли не просто засвоювати знання, але й вміли їх застосовувати.

– Дякуємо за розмову! Бажаємо вам сформувати хорошу команду і знайти однодумців серед колег.

– Дякую! 

Теги: Освіта

 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
Вандал
Підозрюваний свою причетність до вчинення злочину не заперечує, однак чітко пояснити свої дії не може, оскільки, за його ж словами, перебував тієї ночі у стані...
Через карантин для непоширення коронавірусу у Житомирі закриті більшість закладів: магазини, кав’ярні, перукарні, сервісні центри, ринки. Журналісти Першого...