Сонячна енергетика: як у Житомирській області мотивують домогосподарства і залучають іноземних інвесторів

19.06.2018

Житомирянин Сергій Кохан, який збудував на даху 5-поверхівки сонячну електростанцію, ще півтора роки неабияк здивував городян.

Ставши головою ОСББ, чоловік погодив з сусідами здачу в оренду частини даху і встановив 52 сонячних панелі, на які витратив 15 тис. доларів. Після того, як електростанція запрацювала, Сергій перестав платити за електрику, натомість почав отримувати від держави близько 2 тис грн на місяць.

Нині таким прикладом малого кого здивуєш, адже практично у кожному районі Житомирської області вже встановили понад 65 сонячних електростанцій і невдовзі очікують запуску масштабних проектів, коли на гектарах територій будуть встановлюватися тисячі сонячних панелей, що генеруватимуть електричну енергію. Але про все по порядку.

Зелена енергетика по-українськи

Вступивши до Міжнародного енергетичного товариства, Україна взяла на себе зобов’язання довести частку відновлювальної енергетики в загальному балансі до 11% у 2020 році і подвоїти цей показник до 2035. Аналітики ГО "Український центр європейської політики" зазначають, що зараз частка так званої «зеленої» енергетики становить близько 2 відсотків більшість з якої припадає на сонячну генерацію у вигляді великих сонячних станцій, збудованих великим бізнесом.

За офіційними даними Держенергоефективності, кількість приватних домогосподарств, що встановили сонячні електростанції за останні три роки зросла з кількох десятків до майже 4 тисяч, в малі сонячні установки сумарною потужністю 63 МВт було інвестовано понад 64 млн євро.

Спробуємо розібратися, що стимулює домогосподарства вкладати кошти у встановлення сонячних панелей.

Енергоефективний паркан

“Україна дуже енергозалежна держава і ми повинні рухатися до того, щоб забезпечити себе альтернативними джерелами споживання. Я дуже багато бачив у Європі таких станцій. І думав, коли вже дійде черга до України?”, - розповідає мешканець с. Тетерівка Андрій Карташов, який рік тому встановив сонячні панелі навколо свого будинку. Паркан із сонячних панелей обійшовся у 12 тисяч доларів.

“Якщо б я на цьому місці побудував паркан з каменю, це також значні вкладення. Я вирішив побудувати паркан із сонячних панелей, думаю, що він набагато гарніший у мене вийшов. Більш того, цей паркан ще почав заробляти гроші”, - розповідає Андрій.

Електростанція повністю забезпечує енергією будинок, в якому Андрій живе з родиною, крім того чоловік заключив з обленерго угоду і надлишки продає державі за «зеленим тарифом» - це спеціальна ціна, за якою власники об’єктів відновлюваної енергетики мають право продавати надлишок згенерованої «зеленої» енергії до оптового ринку електроенергії України. Щомісяця Андрій отримує на власний рахунок близько 20 тис грн. Крім того 50 тис грн він отримав з обласного бюджету у ясності заохочення. Всі ці гроші Андрій вкладає у розширення станції. Зараз навколо його будинку обладнання майже на 30 тисяч доларів.

“Я рахував, що до 2030 року я двічі поверну свої вкладення, ну і потім надлишок 15 років вже не важливо, яким буде тариф. Якщо він буде 3 гривні або 2 гривні, це також буде вигідно, тому що всі гроші вдвічі окупляться”, - розповів чоловік.

Як житомирян заохочують встановлювати сонячні електростанції

Заохочувати встановили сонячні електростанції у різних регіонах допомагає влада: з обласного бюджету домогосподарству повертають частину грошей, витрачених на встановлення електростанцій. На Житомирщині компенсують 20% від суми і це найбільший розмір компенсації по Україні. Потужність приватних електростанцій - 30кВт, розмір компенсацій – до 50 тис грн на кожну. Сума цьогорічних відшкодувань в області вже сягнула майже 730 тис. грн.

“Ми дуже багато говоримо про енергонезалежність держави, а енергонезалежність держави починається з кожного українця, з кожного із нас. Ми порахували, що за 250 тис грн сьогодні можна на будинковолодіння поставити обладнання для того, щоб забезпечувати повністю будинок і теплом, і теплою водою, і електрикою. Відповідно, до 50 тис грн ми сьогодні відшкодовуємо з обласного бюджету. І сьогодні цей процес набув незворотної сили. Я думаю, що з кожним місяцем у нас буде все більше і більше звернень якраз на відшкодування за встановлення сонячних електростанцій саме у будинках”, - зазначає голова Житомирської ОДА Ігор Гундич.

Як отримати “сонячну” компенсацію

Для того, щоб отримати від Житомирської ОДА кошти на встановлення сонячних батарей та електростанцій, необхідно:

Крок 1 – вибрати обладнання у постачальника та взяти на нього рахунок-фактуру;

Крок 2 – купити обладнання та встановити його, або взяти кредит у будь-якому державному банку (Укрексімбанк, Укргазбанк, Ощадбанк, Приватбанк)

Крок 3 – підтвердити факт встановлення в Обленерго;

Крок 4 – надати в ОДА рахунок-фактуру на обладнання, довідку з Обленерго про підключення, паспорт, код.

Крок 5 – через 2-3 тижні отримати на рахунок до 20% від вартості сонячних батарей.

Що робити, якщо не вистачає власних коштів

Аналітики ГО "Український центр європейської політики" зазначають, що окрім таких регіональних програм стимулювання розвитку малих СЕС домогосподарствам, які не мають достатньої суми для купівлі сонячних панелей, у нагоді стануть банківські кредити та партнерські програми від продавців обладнання.

Укргазбанк з березня 2017 року пропонує безпроцентні кредити (вартістю 0,01% річних) для будівництва СЕС строком до 5 років з мінімальним внеском 15% від вартості проекту, максимальною сумою кредиту у 1 млн. грн та одноразовою комісією у 1% від суми кредиту. Однак придбати можна лише обладнання визначених компаній-партнерів банку, в ціні якого, ймовірно, закладений прибуток банку. Інші банки також почали роботу із власниками СЕС, але будь-яких спеціальних програм у них немає: кредити видаються домогосподарствам на загальних умовах, під 19-20% річних у гривні.

Партнерські програми від продавців обладнання - це так звані «внутрішні» позики, коли продавець фактично кредитує свого клієнта. Розмір компенсації залежить від терміну кредитування і від власного внеску.

Коли в області з’являться промислові сонячні електростанції

Попри те, що популярність сонячних електростанцій й приватних домогосподарствах зростає, на думку експертів, ефект від цього - це крапля в морі. Збільшити частку відновлювальної енергетики в загальному балансі можна лиш завдяки будівництву промислових електростанцій. І за словами голови Житомирської ОДА вкладати гроші у будівництво сонячних електростанцій в нашій області планують інвестори з Бельгії, Данії, Латвії, Франції та Німеччини.

Перші сонячні електростанції з промисловим виробництвом електроенергії планують відкрити вже цього року. Олег Грамотенко – керівник компанії, яка займається реалізацією таких проектів.

“Україна активно залучала інвесторів, інвестори хотіли будуватися там, де більше сонця, тому всі рушили в Одеську, Миколаївську, Херсонську області. При цьому наша енергетична стратегія кульгала на одну ногу. Через те, що розмістити об'єкти альтернативної енергетики лише в південних областях - це нерозумно, тим не менш, сьогодні інвестори звернули увагу, що відновлювані джерела енергії можна і потрібно будувати в кожному регіоні України. Тим самим можна збалансувати енергосистеми буде набагато легше для того самого самого Укренерго”, - розповідає  співвласник компанії TeslaEnergo Олег Грамотенко.

Він демонструє мапу Житомирської області, де вже позначені ділянки, на яких незабаром з’являться тисячі сонячних панелей.

“На сьогодні в Житомирській області нами відведено проектів на 120 мегават. Це одні з найбільших проектів, які будуть реалізовані в Україні. Загальний обсяг інвестицій у найближчі півтора року буде близько 80 млн євро. Ми будемо говорити про 2 найбільших проекти, які зараз будуються. Це окружна траса навколо Бердичева дорога на Вінницю. Об'єкт знаходиться на узбіччі дороги міжнародного значення. Це 30 га, 19 мегават інстальованої потужності. І другий об'єкт знаходиться в Коростенському районі с. Мелені. Тут близько 30 мегават потужності на 40 га території. Повернення інвестицій, інвестор очікує, не раніше, ніж 7,5 - 8 років. Термін дії «зеленого тарифу», під який залучається інвестор, - 13 років. Тому, дай Бог, інвестору вдасться окупити інвестиції і заробити хоча б половину цих інвестицій”, - говорить Олег Грамотенко.

Нині представники влади та експерти не беруться прогнозувати, чи встигне Україна до 35-го року забезпечити 25%-ий показник енергії, що отримується з відновлюваних джерел. Але досвід країн ЄС показує, що це можливо. Наприклад у Німеччині альтернативна енергетика закриває біля третини потреб у енергоспоживанні.


 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
Володимир Івановський займається створенням особливих мотоциклів, але й автомобіль у нього вийшов гарний. На автомобіль автор проекту – Володимир Івановський...
 Тисячі житомирян долучилися до святкування нового для Житомира фестивалю. Свято Михайлівської започаткував кандидат у народні депутати Гундич Ігор. Подібні...