Найдовша вулиця Житомира могла стати вулицею Грушевського

24.07.2011

Одна із найдовших вулиць Житомира – Щорса. Її довжина – майже шість з половиною кілометрів. Частина цієї вулиці з’явилась на планах міста ще на початку 18 століття. Окрім основної крошенської магістралі – вулиці Щорса – існує в місті ще шість однойменних провулків.

Історична забудова вулиці сформувалась ще у другій половині ХІХ століття. Частина нинішньої Щорса від перехрестя вулиці Чапаєва до міської межі є давньою дорогою з Житомира до села Крошня.

Тоді цей шлях називали Крошенським. Починався він із сучасного майдану Перемоги. У середині ХІХ з’являється новий генплан міста, і вулиця Крошенська була виведена на Київську, а частина, що вела до майдану Перемоги, ліквідувалась. У той час дорога з Крошні, а далі до містечка увійшла до поштової дороги на Санкт-Петербург.

Історія назви

Сучасна вулиця Щорса за останні 200 років свого існування часто змінювала назву. У середньовічному Житомирі майже усі вулиці отримували назву того міста, до якого вони вели.

Так по Житомиру вже тоді були розкидані вулиці Великий Шлях на Вереси (нині Київська), Бердичівська та Крошенська. Але коли була створена нова поштова дорога, Крошенська перейменувалась на Петербурзьку.

У 1812 році вона закінчувалась у районі сучасної вулиці Лесі Українки. З часом вулиця стала називатись Великою Петербурзькою. Також тоді існувала і Мала Петербурзька. Зараз це вулиця Львівська. У 1914 вона стала Петроградською. У 1919 році почались спроби перейменування вулиці на Галицьку, але усі ці спроби закінчились провалом.

Уже в 1920 вона стала вулицею Щорса. Названа в честь більшовицького військового ватажка Миколи Щорса. Георгій Мокрицький у своїй книзі «Енциклопедія. Вулиць Житомира» пише, що Микола Щорс жив та служив у нашому місті.

Але багато істориків сперечаються: Щорс опосередковано пов’язаний з Житомиром. Він загинув 1919 року поблизу Коростеня. І загибель цього полководця і досі викликає ряд дискусій.

У 1941 вулиця отримала назву Велика Коростенська. Але і ця назва довго не прижилась. З 1944 року – знову повернула свою попередню назву - Щорса. З часом до міста приєднується села Крошні, і вулиця отримає своє продовження.

Сучасна вулиця є найдовшою у місті. Тягнеться вона від центральної Київської аж за переїзд на Крошні.

У 2005 році була ще одна спроба перейменувати цю вулицю. Депутати хотіли дати їй ім’я Михайла Грушевського. Але таке рішення досі не було прийнято.

Теги: Місто

 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
кримінал
Напад з ножем у відповідь на зауваження. Сталося це у середмісті Житомира. Двоє пішоходів йшли трамвайними коліями просто по дорозі. Водій таксі призупинився аби...
Полісся
У Житомирі 17 лютого футбольні фанати прийшли під стіни ОДА вимагати добудувати центральний стадіон "Полісся". Вболівальники ФК Полісся розгорнули банер...