На відкриття дошки О.Ольжичу, яку встановила Галагуза, прийшло до 50 чоловік

24.08.2013

Відкриття відновленої анотаційної дошки О.Ольжичу було заплановано на 13.00. Ще до початку заходу почали сходитись люди – у вишиванках, із синьо-жовтими стрічками та святковим настроєм.

Відкриттям дошки від ідеї до реального втілення займалась журналістка Олена Галагуза. Ще учора Олена у соцмережі показувала фото, як її тато свердлить дірки в стіні, аби повісити дошку. Каже, що встановлювали її 9 людей. З моменту, коли Олена подала заявку на відновлення дошки і до її відкриття у День незалежності пройшло не так багато часу.

Відкривати відновлену дошку лідеру українських націоналістів, яка ще 20 років тому була вкрадена із стіни будинку, прийшло більше 50 чоловік.

У натовпі з'явилась газета «Українське слово». Саме цю газету в 1941-му Ольжич почав видавати у Житомирі. В нашому місті було надруковано 18 випусків.

На відкриття прийшли представники «Пласту», націоналісти, РУХівці, представники влади. Із невеликим запізненням на відкриття приїхав міський голова Володимир Дебой.

Дебой приїхав у вишиванці. З ним - заступник Олександр Бочковський та начальник управління культури Лариса Харчук

О.Ольжич, справжнє ім’я якого Олег Кандиба, народився у Житомирі, де жила родина його матері, і прожив тут два роки. Будинок, у якому народився Ольжич, не зберігся. Христили Олега в середині вересня в Свято-Успенській церкві. Георгій Мокрицький, місцевий краєзнавець, розповідає, що кілька днів тому на вулиці Якіра, була вкрадена меморіальна дошка Ольжичу.

Після коротких промов Олена Галагуза із Володимиром Дебоєм та Георгієм Мокрицьким відкривають дошку. Дебой відразу пропонує, що треба зробити підставку для квітів, аби було місце, куди їх класти.

Після цього дошку освячують. За героїв помолився отець Юрій із Свято-Михайлівського собору.

Георгій Мокрицький коротко розповідає про житомирський період у житті Ольжича. Після відкриття він запрошує усіх продовжити екскурсію містом, яка називається «Український Житомир».

Ольжич, який був заступником голови ОУН Андрія Мельника, фактично керував роботою націоналістичного підпілля в роки фашистської окупації. В свій рідний Житомир приїхав у 1941-му, пробув тут з кінця липня до середини вересня. За цей час устиг почати видавати «Українське слово» та організував масове відзначення подвигу героїв Базару. Зібрав в селищі 40 тисяч націоналістів, після чого розпочались арешти. Тільки на Житомирщині було заарештовано біля 200 представників ОУН. Після цього Ольжич їде до Києва.

Олена Галагуза розповідає, що запрошувала усі політичні сили на відкриття, не зважаючи на погляди чи ідеологію. І відразу попереджає, що політики у відкритті дошки немає.

Люди розходяться – частина іде на екскурсію українським Житомиром, інша – на парад вишиванок. Представники «Пласту» у футболках із зображенням Ольжича і його цитатою «Захочеш і будеш» фотографуються біля дошки.

Син Ольжича помер у Канаді минулого року, до цього кілька разів приїздив у Житомир. Він народився через півтора місяці після трагічної смерті батька. Ольжич у 1944 році був закатований у концтаборі. Після його смерті, не витримавши цієї звістки, помер і його батько – відомий український поет Олександр Олесь.

«Закликаю усіх не згадувати про Україну кілька разів у рік, а робити хай маленькі, але реальні кроки, що стосуються національної пам'яті. Не втомлююся дякувати більше 50 людям, які завітали на цю дійсно святкову подію. Ми не махали прапорами, не волали, як обожнюємо Україну. Ми просто взяли і зробили. Ще раз слава Україні! Слава нації!», - написала вже за кілька годин після відкриття Олена Галагуза на своїй сторінці у мережі.

"Пласт" фотографується з Оленою Галагузою біля щойно відкритої дошки Ольжичу

Біля дошки лишили квіти

 


 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
 Найважливіша роль у створенні єдиної православної церкви та отриманні Томосу належить українському народу. Адже Господь почув щирі молитви українців і...
 У рамках робочої поїздки на Житомирщину Президент Петро Порошенко 17 січня взяв участь у подячному молебні за надання Томосу про автокефалію Православної...