Відпочинок під Житомиром: напівзруйнований цегляний палац Уварових

17.11.2012

У Києві є будівля, яку можна назвати "торжеством цементу" в будівництві. Йдеться, як ви, напевно, здогадалися, про "Будинок з химерами" Городецького.

В Житомирській області є інша будівля, яка здається "торжеством червоної цегли", йдеться у матеріалі UBR.

Якось так вийшло, що цю споруду не зіпсували навіть роки соцреалізму, розміщене в ній ПТУ, і абсолютно жахливі віконні рами синього кольору. Мова йде про колишню садибу Терещенків-Уварових в селі Турчинівка, недалеко від Бердичева.

Родина Терещенків подарувала нам не тільки Миколу Артемовича, який побудував палац у Денишах, від якого тепер залишилися тільки руїни, але і його брата Федора, також промисловця і колекціонера картин.

Федір Терещенко почав будівництво свого цегляного чуда в 1889 році, але невдовзі помер, і закінчували зводити палац вже при його дочці, Наталі Терещенко. Власне, маєток в Турчинівці був приданим Наталії Федорівни, яка вийшла заміж за бідного, але родовитого Сергія Уварова.

Наталя Уварова продовжувала меценатські традиції свого батька, займалася наданням медичної допомоги в Києві, не забувала і про комерцію. У 1918 році вона, розлучившись через війну зі своїм чоловіком, тихо жила в Турчинівці, в цьому самому маєтку.

Коли червоні комісари прийшли арештовувати "буржуйку", двері їм відкрила просто одягнена жінка, яку ті прийняли за покоївку. Наталя Уварова пішла, нібито, покликати господиню, вийшла через задній вхід, пройшла на стайню, і поскакала. Червоні залишилися ні з чим.

Графиня ж зуміла врятуватися і дістатися до Парижа, де через деякий час зустріла свого чоловіка, який також врятувався від полону і, швидше за все, розстрілу.

Про сам же маєток можна розповідати багато, але краще його подивитися. Архітектурне рішення для втілення в цеглі було вибрано просто ідеально. Сам палац прямокутний, двоповерховий, з одного боку його прикрашає кутовий прямокутний еркер з дахом у вигляді шатра, а з іншого - вежа зі шпилем.

У його формах вгадуються мотиви архітектури Ренесансу, щоправда, з урахуванням можливостей цегли і більш раціональним підходом. Прикраси є, але не так багато, як в типових будівлях епохи Ренесансу.

Є прикраси у вигляді ліплення, як всередині палацу, так і зовні. Також, зовні розташований герб Уварових. За основною будівлею садиби, палацом, знаходиться господарська будівля, флігель, який побудований в такому ж стилі, що і сам палац. Флігель більш запущений, і вимагає негайної реставрації, або хоча б консервації. В іншому випадку, не можна виключати його руйнування.

Парк в маєтку запущений, але не критично, його, здається, можна привести в належний вигляд без якихось надмірних витрат.

З тильного боку палацу знаходиться примітивний спортивний майданчик, на якому учні ПТУ, розташованого в маєтку Терещенко-Уварових, займаються фізкультурою. Виглядає майданчик, чесно кажучи, непривабливо. Не дуже прикрашає маєток і огорожа - пофарбована білою фарбою, з зеленими металевими воротами.

Хоча б огорожу можна було підтримувати в належному вигляді, але ... Це ПТУ, грошей у нього немає.

Можливо, якщо звідси ПТУ переїде в іншу будівлю, а за реставрацію палацу, флігеля і парку візьметься якийсь музей, буде більше толку. Принаймні, це шанс для невеликого села в Житомирській області, яке може стати одним з місць, які будуть відвідувати туристичні групи з усієї країни.

 


 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
 Найважливіша роль у створенні єдиної православної церкви та отриманні Томосу належить українському народу. Адже Господь почув щирі молитви українців і...
 У рамках робочої поїздки на Житомирщину Президент Петро Порошенко 17 січня взяв участь у подячному молебні за надання Томосу про автокефалію Православної...