Пральна машинка 19 століття: як наші предки прали білизну на Житомирщині

7.06.2020

У фондах краєзнавчого музею зберігається предмет, схожий на бочку, але вона без дна і видовбана із суцільної колоди. З липи. Інколи довбали з ясена. Цей побутовий предмет українців мав назву жлукто – це і є пральна машина того часу. У деяких селах на Поліссі її ще називали «зольниця».

Про прання наших предків розповідає Л.Журавська, ст. науковий співробітник відділу досліджень обласного краєзнавчого музею.

На середньому Подніпров’ї та на сході Поділля побутувала назва жлукто, на Хмельниччині – вулай чи гуличок, на Тернопільщині і західніше – зольниця, а в Карпатах – зварка.

На півдні України білизну інколи золили в діжках, або ж кип’ятили в котлах. Мило на наших теренах з’явилось в 20-х роках ХХ століття, а в селах і в 50-х роках було в дефіциті. З дитинства я добре пам’ятаю, як золили білизну в моєму рідному селі Троща Чуднівського району.

Я любила цей день прання в кінці тижня. З комори на подвір’я виносили жлукто і ставили на траву. В середину закладали трохи соломи, на солому одяг, старанно пересипаючи золою (білим просіяним попелом). Наверх знову клали соломи. Тоді мама з печі виносила баняк окропу і виливала на білизну, а бабця на рогачах виносила з печі гарячий камінець і кидала у воду. Жлукто накривалось рядном. Всередині там «щось » клекотіло, стогнало, булькало…

З-під рядна валила пара. Я, мала, ходила навкруг жлукта, присідала, прислухалась, намагалась зрозуміти, що там всередині діється. Через годину-дві все стихало і навколо жлукта, у траві, з’являлась калюжка теплої, м’якої води. Я любила польопатись там босими ногами.

Позолену білизну мама складала у відра і ми йшли до річки. Я несла прач. Білизну полоскали і добре, на камені, вибивали прачем. Сушили на сонці. Сухий одяг «прасували», намотуючи його на качалку і прокачуючи рублем. Рубель – дерев’яний плаский брус с ручкою, ребристий з одного боку – праска ХІХ, початку ХХ ст.

Коли мило з’явилось в достатку, одяг прали в дерев’яних, а пізніше, в металевих ночвах. І жлукто – пральна машина ХІХ століття, зберігається тепер в музеї.


 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
Косуля
У Житомирі дитинча косулі гуляло містом. Дику тварину помітила перехожа, яка поспішала на роботу. Перелякана тварина пішла за жінкою просто у її робочий...
Через карантин для непоширення коронавірусу у Житомирі закриті більшість закладів: магазини, кав’ярні, перукарні, сервісні центри, ринки. Журналісти Першого...