На Житомирщині знайшли цікавий історичний артефакт

19.07.2020

Нещодавно в центральній частині м. Коростишева, в парковій зоні, неподалік вул. Дарбіняна, на схилі пагорба, місцевим краєзнавцем Є.В. Дубівкою, знайдено дуже цікавий, водночас незвичний для цієї місцевості артефакт – кам’яний хрест.

Про це розповідає старший науковий співробітник відділу досліджень обласного краєзнавчого музею О.О. Тарабукін.

Хрест було оглянуто і встановлено наступне.

Виготовлений із граніту темно-сірого кольору з жовтуватим відтінком. Поверхня нерівна, горбкувата. Має чотирикінцеву конструкцію. Невеличкий, висотою – 0,71 м, ширина вертикального бруса 0,22 – 0,26 м, товщина 0,15 – 0,17 м. Горішня частина округло-овальної форми, що нагадує людську голову. Поперечина на жаль пошкоджена, відбите ліве рамено. Рамено праворуч трапецієподібних обрисів з підокруглим краєм на кінці, завширшки 0,20 – 0,22 м. Плечі похилі. Середохрестя розмірами 0,30 – 0,31 м. Основа трохи розширена до низу, край округлений. Написів і зображень на поверхні не зафіксовано.

За певними ознаками його попередньо можна віднести до групи архаїчних, рівноконечних, круглораменних хрестів, про що можуть свідчити дугоподібні виїмки на кінцях середохрестя, які могли використовуватися у якості надмогильних пам’ятників за доби пізнього середньовіччя і нового часу, орієнтовно у XVI – XVIII ст.

А чим цікава згадана знахідка?

По-перше, вона рідкісна. На сьогодні старовинних кладовищ і, відповідно кам’яних хрестів на теренах Коростишева майже не збереглося. До сьогоднішнього дня в Коростишеві були відомі знахідки лише двох хрестів. У 2007 та 2009 рр. їх виявлено на подвір’ї невеличкої церкви, поблизу будівлі міської ради, що по вул. Рідзвяній (колишня Рози Люксембург). Мешканці стверджували, що на цьому місці розташовувалося старе кладовище, яке за радянських часів було зруйноване, а більшу частину його пізніше було забудовано багатоповерховими житловими будинками.

Раніше кам’яних хрестів на території і околицях міста було набагато більше. Свого часу вони привертали увагу столичних науковців і краєзнавців.

Так, Л.І. Похилевич повідомляв, що у 60-х роках ХІХ ст. на пагорбі поблизу Троїцької церкви (нині район садиби школи № 3 по вул. Назаренка, 18), можна було побачити понад 50-ти кам’яних хрестів, більшою частиною розбитих. Мешканці вважали, що з’явилися вони у цій місцевості ще за часів татарського нашестя.

По-друге, це місце знахідки хреста.

Паркова зона, поруч із територією, де на початку ХХ ст. розміщався двоповерховий будинок князя Горчакова. Погодьтесь, незвичне місце для надмогильного пам’ятника. Або хрест потрапив сюди з іншої місцевості, наприклад, у якості матеріалу для будівництва або ремонту кам’яних конструкцій. В останнє століття це явище не рідке. Можливо, він походить з цього місця і, його було знайдено під час земельних чи інших робіт. У зв’язку з цим можна припустити, що десь неподалік розташовувалося старовинне кладовище або православний храм з некрополем у межах погосту. Підставою для такого припущення можуть бути знахідки людських кісток, що неодноразово виявлялися під час земляних робіт у межах паркової зони, зокрема, нещодавно, під час ремонтних робіт в районі скульптури Христа.

Сподіваємося, що подальші дослідження у цій місцевості, відкриють завісу над таємницею походження кам’яного хреста – одну з невідомих сторінок середньовічної історії Коростишева. Було б добре встановити знайдений артефакт, свідок минулого Коростишева, в парковій зоні для загального огляду.


 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
Школа карантин
Новий навчальний рік став справжнім викликом для шкіл. В умовах пандемії заходи безпеки там не поступаються тим, що, мабуть, є в секретних лабораторіях. Все для...
Через карантин для непоширення коронавірусу у Житомирі закриті більшість закладів: магазини, кав’ярні, перукарні, сервісні центри, ринки. Журналісти Першого...