На Житомирщині росте 74% хмелю України

7.07.2011

Житомирщина була і залишається головним виробником хмелю – на території області знаходиться 74% хмеленасаджень держави.

Після тривалого занепаду галузі у 90-х роках з прийняттям у 1999 році Закону України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.05 №587 «Про затвердження Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» намітилася позитивна тенденція до її відродження.

Завдяки державній програмі підтримки розвитку хмелярства, у господарствах області валовий збір хмелю за період з 2008 по 2010 роки у порівнянні з 1999 роком збільшився у 2,2 раза і становив у 2010 році 604 т. Врожайність зросла з 3,8 до 10,3 ц/га. Більш ніж у 6 разів збільшилось виробництво альфа-кислоти - основного компонента для пивоварної промисловості України (з 10,2 т у 1999 р. до 65,4 т у 2009р.). 

За період 2008-2010 років господарствам області по державній програмі розвитку хмелярства кошторисними призначеннями було передбачено видатки в сумі 91,2 млн. грн., у тому числі: 28,1 млн. грн. – у 2008 р., 31,8 млн. грн. – у 2009 р. та 31,3 млн. грн. – у 2010 р., з яких у 2008-2010 рр. надійшло 79,7 млн. грн. За 2010 рік кредиторська заборгованість складає 11,5 млн. грн.. 

Рахункова палата України провела аудит ефективності використання коштів державного бюджету, спрямованих на розвиток хмелярства. За результатами аудиту виявлено певні порушення та недоліки у використанні коштів. Їх аналіз свідчить, що зазначені порушення відображають недосконалість діючих нормативних актів, що регулюють питання надання суб’єктам господарювання компенсації понесених витрат на розвиток хмелярства, суперечливість їх положень, що дає іноді підстави для двоякого трактування одних і тих же норм права.

Колегія обласної державної адміністрації, розглянувши питання про результати проведеного аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, спрямованих на розвиток хмелярства у 2008-2010 рр., зобов’язала відповідне управління підготувати конкретні пропозиції щодо удосконалення Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства з метою їх подання Кабінету Міністрів України для внесення змін до діючих нормативно-правових актів. Було вирішено також підготувати звернення до Кабінету Міністрів України з обґрунтуванням доцільності продовження державної підтримки хмелярської галузі як пріоритетного напрямку забезпечення розвитку економіки області та пропозицією щодо встановлення на законодавчому рівні норм використання хмелепродукції вітчизняного виробництва у пивоварній промисловості.

У рішенні колегії – здійснення постійного моніторингу діяльності та розвитку хмелегосподарств області, сприяння господарствам області у впровадженні прогресивних технологій вирощування хмелю та встановленні тісних виробничих зв’язків з виробниками пива.

 


 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
 «Я десантник Збройних Сил України», -  майже 600 військовослужбовців строкової служби ДШВ присягнулись на вірність українському народові. Мрія отримати...
 Тисячі житомирян долучилися до святкування нового для Житомира фестивалю. Свято Михайлівської започаткував кандидат у народні депутати Гундич Ігор. Подібні...