Централізована Закупівельна Організація покликана полегшити життя

1.10.2020

Цього року система електронних держзакупівель зазнала найістотніших змін за час усього періоду свого існування. Найважливішою подією став вступ у дію нової редакції Закону «Про держзакупівлі». Головна зміна відбулася вже у перших статтях закону, які визначають поняття закупівель та їх значення. З’являються спрощена процедура держзакупівлі, уповноважені особи, обов’язки яких відокремлюються від обов’язків тендерного комітету, розширюється відповідальність обох сторін процедури – це тільки короткий перелік нововведень, які приніс новий вигляд Закону. Змінилася також процедура подання скарг до Антимонопольного Комітету, була спрощена система штрафування Держаудитслужбою – тепер немає необхідності очікувати на судове рішення – це має покращити контроль за дотриманням вимог фінансового законодавства.

Що являє собою Централізована Закупівельна Організація?

Необхідність розбиратися в нюансах нового законодавства і правильно організувати закупівельний процес відповідно до впроваджених змін вимагає багато додаткового часу. Спростити процедуру держзакупівлі та оптимізувати роботу, зменшивши документообіг, допомогло запровадження спрощеної закупівлі та створення Прозорро Маркету, який функціонує по принципу звичайного інтернет-магазину. Також була створена нова державна організація для централізованого проведення закупівельного процесу в Україні – Централізована Закупівельна Організація (ЦЗО).

Рамкові угоди мають замінити типові закупівлі між держзамовниками та їх привичними партнерами. Саме вони стали центром роботи ЦЗО. Кабінет Міністрів України спланував, що дана організація має полегшити роботу державних підприємств, деякі з яких мають вже біля 14 штатних працівників, між якими розподілені обов’язки тендерного комітету і які на постійній основі займаються лише процесом держзакупівлі.

Що мають зекономити завдяки ЦЗО

Відповідно до профілю роботи держпідприємства, Замовник замовляє потрібні йому товари або послуги. Щоб оптимізувати співпрацю з постачальниками та скоротити непотрібні процедури, можна подібні тендери об’єднати. Біля 30 тис. держпідприємств зможуть зменшити навантаження на свої тендерні комітети, звернувшись за допомогою до закупівельної організації. За таких умов, усі роздрібні процеси об’єднуються і Замовник має змогу отримувати кращу ринкову ціну. Таким чином, прогнозується підвищення економії на порядок у 8% саме завдяки тому, що ЦО «Професійні закупівлі» купуватиме товари централізовано за оптовими пропозиціями.

Нові стандарти

Уніфікація дежзакупівель зможе значно спростити документообіг тендерів, який тепер зможе стати не просто прозорим та зрозумілим кожному, хто цим цікавиться, але також допоможе запобігти можливості бюрократичних спекуляцій, що сприятиме зменшенню корупції. Таке спрощення, коли умови для всіх однакові, є єдиний проект для всіх, єдина угода, сприятиме підвищенню прозорості процесу та збільшенню довіри бізнесу до держзакупівель. Досвід проведення подібних тендерів дозволяє побачити, що це збільшує кількість пропозицій від постачальників, підвищує рівень конкуренції, тим самим запобігаючи дискримінації з присмаком корупції. Таким чином, проведення закупівель через такі ЦЗО підвищує прозорість та довіру не тільки з боку бізнесу, але й з боку роботи контролюючих органів.

Як проходитиме перехід на співпрацю з Закупівельними Організаціями

Ще в березні 2020 року Кабінет Міністрів України розпочав переведення обслуговування всіх закупівельних процесів органів виконавчої влади до Держустанови «Професійні закупівлі», щоб впровадити централізовану систему. Під час першого етапу (з березня цього року) відбулося переведення 15-ти міністерств за чотирма кодами CPV товарів, які відносяться до товарів регулярного вжитку, наприклад, палива, офісних товарів чи комп’ютерного обладнання. На цьому етапі (з початку вересня даного року) 52 центральні органи вже за напрямками з чотирнадцяти кодів мають бути переведені на співпрацю із Закупівельними організаціями. Що стосується проведення масштабних закупівель, зараз ЦЗО готується закуповувати пакунки малюка (це замовлення від Міністерства соцполітики). Дане завдання включає в себе підготовку нестандартної тендерної документації для того, щоб організувати процес закупівлі, пакування та доставки пакунків майже до кожного пологового будинку України.

Переваги, що надає співпраця з ЦЗО

Зменшення витрат, які відбуваються під час усього закупівельного процесу, дозволяє не просто розвантажити штат робітників замовника та зменшити документообіг, а також зекономити на утриманні офісу. Збільшення ефективності основного напрямку роботи замовника, замість розсіювання на проведення регулярних закупівель, є першим вагомим важелем на перехід до співпраці з ЦЗО. Юридична відповідальність за кожну проведену закупівлю за таких умов перекладається з Замовника на юридичну особу ЦЗО. Якість проведення закупівлі завдяки професійній команді, має виключити звернення стосовно оскаржень як явище. Вчасне отримання замовлення за оптимальними цінами це обов’язково плюс до економії розпорядника коштів підприємства. Узгоджена співпраця з централізованим підприємством починається з укладення договору про співпрацю.

Як це працює?

Після підписання договору, визначається уповноважений представник, що відповідальний за план річних закупівель та визначає товарні позиції. Публікація специфікації: найменування, кількість товару, технічні характеристики та календарні строки постачання, є наступною у списку справ обраного відповідального. Кінцевою строчкою плану є направлення пропозиції до ЦЗО за встановленого формату. Покрокова інструкція для проведення закупівлі через централізований орган доступна на порталі державних закупівель.

Теги: Цікаво

 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
1
Рейсовий автобус та легковик зіткнулися під Житомиром на трасі Київ-Чоп. Травми отримали кілька осіб. Про це розповіли у ТСН.Ранок. Аварія сталася неподалік...
Через карантин для непоширення коронавірусу у Житомирі закриті більшість закладів: магазини, кав’ярні, перукарні, сервісні центри, ринки. Журналісти Першого...