На Житомирщині уже зафіксовано 16 випадків укусів змій

9.08.2018

 

 За повідомленням головного спеціаліста управління цивільного захисту населення Житомирської облдержадміністрації М.Мінчука, від плазунів цього року постраждало вже 16 осіб.

Спека і надалі провокуватиме пожвавлення серед змій, а відтак вони можуть зустрітися кожному із нас. Тому і надалі необхідно бути вкрай обережними, особливо вирушаючи до лісу, чи у поле. Хоча змій нині доволі часто можна побачити там, де люди аж ніяк не очікують їх зустріти: у парках, на території дитячих садочків, на подвір’ях людей.

Змії, як правило, самі на людину не нападають. При зустрічі із людиною вони у більшості випадків рятуються втечею. Вони чудово вловлюють коливання землі на доволі великій відстані, тому відчувши кроки, стукіт, шурхіт намагаються заховатися у нори або відповзають подалі. Нещасні випадки трапляються тоді, коли на змію наступають, чіпають її руками чи навмисно намагаються знищити.

Що робити, аби уникнути зустрічі з гадюкою?
1. Якщо вирушили в ліс, уважно огляньте місце, де плануєте зупинитися, заночувати чи збирати дари лісу. Побачили гадюку? Не панікуйте, не кидайтеся на неї з палицею, а повільно відійдіть. Залиште це місце для неї, а для себе оберіть інше.
2. Навіть у спеку, вирушаючи в ліс чи в гори, подбайте про високе взуття – шкіряне, гумове, бо гадюки найчастіше кусають у ногу.
3. Мандруйте лісом з палицею. Вона потрібна не для того, щоб убити в разі чого гадюку, а щоб попередити її, що ви йдете. Проведіть палицею по кущах, з яких хочете зірвати ягоди, або по високій траві. Цього шуму буде достатньо, аби повзучі звільнили вам дорогу.
4. Якщо мандруєте разом з дітьми, то вони повинні завжди йти за вами і також у відповідному взутті.
5. Гадюка звичайна інколи за забарвленням може бути схожа на вужа. Є люди, які полюбляють брати вужів у руки. Не ризикуйте. Не чіпайте повзучих і вони не чіпатимуть вас.

Як швидко і правильно надати першу допомогу?
Та бувають випадки, коли розійтися людині і змії не вдається. Отож, якщо змія укусила, перш за все слід визначити, отруйна вона чи ні. На місці укусу залишаються сліди від зубів змії у вигляді двох серпоподібних смуг, утворюючих напівовал із дрібних точок. Неотруйна змія залишає тільки цей слід на шкірі. Якщо ж укусила отруйна змія, то в передній частині напівовалу між серпоподібними смугами є дві ранки (сліди від її двох отруйних зубів), з яких переважно витікає кров. Токсичність отрути залежить від ряду факторів: фізіологічного стану і віку змії, кліматичних умов її перебування, часу, який минув з моменту пробудження від сплячки. У голодних змій отрути більше, ніж у ситих.
Клінічна картина токсичної дії зміїної отрути залежить від багатьох обставин. Найбільш небезпечними є укуси змії в шию, обличчя та волосисту частину голови. Крім того, чим вища температура повітря, тим інтенсивніше розвиваються симптоми. Менш безпечні укуси в кінцівки, в той же час вони найбільш ймовірніші. Смертність від отрути ¬гадюк становить, за даними різних авторів, від 2 до 12%.

П’ять правильних кроків, які слід зробити, якщо укусила гадюка:
1. Не панікувати
Якщо дитину чи когось з друзів на природі вкусила змія, головне – не панікувати самому і заспокоїти потерпілого. Від переживань і інтоксикація настає швидше, і людина в паніці не зможе правильно та швидко надати першу допомогу.
Від укусу змій не буде миттєвих фатальних наслідків. Найкращий варіант, якщо постраждалого доставлять до лікарні за 15-20 хвилин, тоді у нього менше розвинеться інтоксикація. Коли такої можливості нема, в запасі є приблизно дві години. За цей час ще не виникнуть серйозні проблеми з кінцівками, але чим швидше потерпілого доставлять до лікарні, тим краще.
2. Знерухомити кінцівку
Якщо змія вкусила в лісі, для знерухомлення руки чи ноги підійдуть будь-які підручні засоби: палиця, парасоля, а замість бинта – хустка, хустинка, поясок, шнурок, бо, чим більше постраждалий рухає кінцівкою, то тим більше скорочуються м’язи і отрута більше всмоктується у кровоносну й лімфатичну системи.
2. Місце укусу промити питною водою
Якщо місце укусу дуже забруднене, а засобів дезінфекції під руками немає, то рану слід промити питною водою і якнайшвидше доставити людину в найближчу лікарню.
3. Не відсмоктувати отруту
Місце укусу у жодному разі не можна розрізати, припікати вогнем, хімічними речовинами. Не можна накладати джгут на кінцівку вище місця укусу. Ця міра не перешкоджає всмоктуванню і розповсюдженню отрути в організмі, але порушує кровопостачання в кінцівці та сприяє розвитку некрозу (омертвінню) тканин, накопиченню продуктів розпаду в кінцівці та різкому погіршенню стану хворого після зняття джгута.
Не можна відсмоктувати отруту, бо лише згаєте час, а це призведе до погіршення стану потерпілого. Також забороняється накладати зігріваючі компреси і мазати зігріваючими мазями.
4. Покласти щось холодне
Коли змія вкусила поблизу житлових будинків чи відпочивальники виїхали на природу з міні-холодильником, на місце укусу слід покласти холод – це сповільнить розповсюдження отрути.
5. Побільше пити води
Потерпілому слід давати якомога більше води, скільки він зможе випити, це зменшить інтоксикацію.

Обласний медичний центр здоров`я та спортивної медицини


 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
 У Житомирі 13 жовтня на майдані Соборному відбулося нагородження кращих військовослужбовців Житомирського гарнізону. Участь в урочистостях взяли...