"Путін це почав і лише він може закінчити", - політолог про війну Україні під час зустрічі в Житомирі

4.04.2019

 До Житомира 4 квітня завітав британський та канадський політолог українського походження, спеціаліст з історії та політики незалежної України Тарас Кузьо.

У рамках зустрічі із журналістами він презентував переклад власної книги «Війна Путіна проти України: революція, націоналізм і криміналітет», яка вийшла англійською мовою три роки тому. Видати її українською та російською  тиражем чотири тисячі примірників  допомогло Міністерство інформаційної політики України. Поширюють книгу безкоштовно, а презентації відбуваються у найбільших містах країни та  за кордоном.

Автор зізнається, що почав писати її випадково у 2013-му році, втім подальші події – Євромайдан, Революція Гідності, анексія Криму й окупація Донбасу, внесли  певні корективи. Таким чином видання має півтисячі сторінок і його можна умовно розділити на дві частини. У першій йдеться про те, як Росія сприймала Україну та українців у часи імперії та СРСР, а нинішня політика Путіна є лише продовженням цієї лінії і у найближчий час навряд чи що зміниться. Для росіян Україна – фейкова і штучна держава, яка не має права на існування і повинна повністю підкорюватися РФ. Такі думки були сто років тому і зараз активно пропагується ідея про «єдність трьох братніх народів», які завжди мають бути разом. Ті, хто проти цього – зрадники чи агенти  ЦРУ.

У другій частині книги йдеться про події сучасні, які, власне, також є безпосереднім наслідком сприйняття Росією України. Про жодну незалежність навіть мова йти не може, тому, аби втримати свій вплив, РФ йде на воєнні злочини, порушення прав людей, підло відбирає території сусідньої держави, ув’язнює активістів, тощо.

Значну увагу під час  спілкування в Житомирі Тарас Кузьо приділив тому, як події в країні і війна на Сході зокрема, вплинули на національну ідентичність українців. Впевнений, що це значно прискорило процеси, які до цього йшли дуже повільно. У контексті цього йдеться про декомунізацію, безвіз, Православну церкву України, зменшення впливу роспропагади.  Для прикладу, якщо у 2001 році 17% тих, хто живуть в Україні вважали себе росіянами, то нині таких лише 6%. Значно зріс авторитет української мови, увага до історії країни, її традицій. Україна була фактично змушена вперше за історію Незалежності будувати власну армію, аби боронити територію. До цього попередники лише розкрадали її. Втім, російська агресія п’ять  років тому суттєво акумулювала сили і настрої українців – одні пішли на фронт, інші зайнялися волонтерством. Люди  повірили у власні сили,   вийшли захищати кордони своєї країни.

Попри загальний запал у суспільстві, який поступово згасає, а також усі намагання влади, війну припинити не так легко. Більше того, Кузьо радить не вірити тим політикам, які кажуть, що можуть це зробити, хоча жоден й досі не озвучив свій варіант розвитку подій.  Сам політолог, готуючи книгу, 15 разів їздив на передові позиції в зоні проведення АТО, ночував у десантників, слухав російськомовне населення країни. Його відверто дивує, чому   іноземець зміг поїхати на війну, а кандидати на пост Президента, окрім Кошулинського та Порошенка, за весь час так і не знайшли для цього можливості, натомість вони не просто претендують на посаду Глави держави, а Головнокомандувача ЗСУ країни у стані війни.

«Війна буде ще довго. Я не брешу і не кажу це для того, аби налякати вас. Якби Путін визнав Україну, війна закінчилася б. Але так не буде і він цього не допустить, - говорить Тарас Кузьо.  Якщо припустити, що Путін загинув, то війна тривала б, бо він не єдиний в Росії вважає українців меншовартісними. 70% росіян підтримують події, що сталися в Криму, вважають ці дії правильними. Для РФ Донбас не має ніякої цінності, їм були потрібні Харків та Одеса, але план «зелених чоловічків» провалився - силовики не перейшли на їх бік, а російськомовне населення  не підтримало проект Путіна. Українцям, які живуть на заході не треба пояснювати, що росіяни нам не братський народ, а от на сході і півдні країни такими ілюзіями жили давно. Ситуація з війною для них – це відверта зрада, коли брат краде твою хату, вбиває батьків і гвалтує жінку. У Москві Україну не розуміють, там й досі стереотипи, що такої країни нема, а отже й нації, яка здатна дати опір і не піддатися провокаціям та повстанням, теж.  Кандидати, які кажуть «виберіть мене і я зупиню війну, поверну мир», насправді нічого вдіяти не зможуть. Путін це почав і лише він може закінчити. Можна здатися, як це зробили Бойко і Медведчук, але українці не згодні віддати Донбас і Крим після такого кровопролиття і руйнацій.   Більше 70% українців визнають, що Україна у стані війни з РФ, серед них ветерани, вимушені переселенці. Якщо Президент і піде на капітуляцію, то ці люди не погодяться з цим рішенням ніколи. Водночас, навіть якщо Президентом стане Зеленський, він не зможе змінити курс України і зупинити ті процеси, які в країні вже почалися. Можливо схоче зробити це, але тут є небезпека. Для росіян комік на такій високій посаді – це ще одне підтвердження, що Україна –  це фейкова держава. Не можу уявити його Головнокомандувачем. Путін просто з’їсть його, як шоколадку «Рошен». Навіть Трамп не може дати ради Путіну, а тут ми говоримо про людину абсолютно без досвіду, «порожній костюм». У мирний час ще можна було б допустити, що Зеленський може керувати державою, але коли треба протистояти Росії, пріорітети мають бути геть інші. Треба також усвідомити, що виборці голосували не за Зеленського, а проти старого істеблішменту. Садовий, Гриценко, Тимошенко вважають, що це голоси проти Порошенка, але це голоси і проти них – тих, хто всі ці роки у владі і на чергові вибори через п’ять років знову підуть з обіцянками, які не мають нічого спільного з повноваженнями Президента».
 
Довідково: Тарас Кузьо є професором факультету політології Національного університету «Києво-Могилянська академія» й позаштатним науковим співробітником Інституту зовнішньої політики Школи фундаментальних міжнародних досліджень при Університеті Джонса Гопкінса у Вашингтоні, США. Раніше він працював в Альбертському університеті, Університеті Джорджа Вашингтона, Торонтському університеті, а також очолював український офіс Центру інформації та документації НАТО. Народився у Великій Британії в українсько-італійській сім’ї та зростав в українській громаді в Галіфаксі (Йоркшир), де він був членом українського хору і Спілки української молоді (СУМ), а також відвідував українську школу й українську католицьку церкву. Він здобув ступінь бакалавра в Університеті Сассекса, ступінь магістра в Лондонському університеті й науковий ступінь доктора філософії з політичної науки за спеціальністю «українське націотворення й національна ідентичність» у Бірмінгемському університеті. Він проходив постдокторантуру в Єльському університеті у США. У 1980-х роках  працював у дослідницькій корпорації «Пролог» і видавництві «Сучасність», а також був членом зовнішнього представництва Української головної визвольної ради (ЗП УГВР). У Лондоні   очолював Українську пресова агенцію, яка публікувала український самвидав й аналізувала політичні події в Україні, а також постачала українським опозиційним групам книжки, журнали і друкарське обладнання контрабандою. Діяльність Тараса Кузьо призвела до того, що він потрапив до «чорного списку» КДБ і йому заборонили в’їзд на територію СРСР. Заборона діяла до серпня 1991 року, коли завершився путч. Удруге він потрапив до «чорного списку» – цього разу складеного Партією регіонів і представниками режиму Віктора Януковича – у грудні 2013 року під час Революції гідності.
Тарас Кузьо є автором і редактором сімнадцяти книг,  п’яти монографій аналітичних центрів,  38 розділів монографій і 100 наукових статей, присвячених посткомунізму й українській політиці, демократичному транзиту, кольоровим революціям, націоналізму і європейським студіям.

 
 

 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
Через карантин для непоширення коронавірусу у Житомирі закриті більшість закладів: магазини, кав’ярні, перукарні, сервісні центри, ринки. Журналісти Першого...