Поліська відьма намагалася зашептати етнографа Ірину Ігнатенко

8.07.2014

 

Етнограф Ірина Ігнатенко об'їздила 120 сіл України з польовими експедиціями. Досліджує народну медицину.

- Я себе вважаю корінною поліщучкою. Полісся - це дуже замкнений регіон на півночі України. Там болота і ліси, він зберіг багато традицій. Ще на початку 20 століття етнографи дуже його любили. Тому що традиції, звичаї, пісні носять дуже багато дохристиянських елементів.

Чи траплялися небезпечні випадки спілкування зі знахарями в селах?

На Житомирщині прийшли ми до однієї жінки. Я не могла зрозуміти, чи вона неадекватна, чи вона п'яна. А вона каже: "Ага, це ти...". Вона весь час намагалася мене лапнути - доторкнутися. А це один з прийомів передачі пороку або чогось недоброго. Потім каже: "Ану стань за моє ліве плече". Я стаю і бачу, що вона щось починає шептать. Тоді я розвернулася і пішла. Вона щось мені ще в спину говорила. Потім я почала розпитувати селян про цю жінку. Всі: "Та ви що? Та хто вас до неї послав? Це ж така відьма". Оберегів я з собою ніколи не ношу. Одна жінка мені сказала: "У тебе стоїть родовий захист". З народних оберегів добре носити вшитим в одязі посвячений мак-відюк або мак-самосійку.

Чому ворожать переважно жінки?

Жінка більше пов'язана з потойбіччям. Вона сама дає життя. Перебуває на межі життя і смерті, і вона більше до цього схильна. Жінки більше масові ворожки. Але чоловіки - сильніші. Вони займають вище домінуюче становище, ніж жінки. Вони як правило якоїсь вузької спеціалізації. Існує в народі стійке переконання, що цих людей обирає Бог. Ми знаємо, що церква проти народного лікування. Народна медицина це пояснює по-своєму: що в кожної людини є талант, і Бог посилає на землю людей і дає їм талант лікувати. Тобто, це від них не залежить, вони вже такими народжуються. Дуже добре, якщо є спадковість: людина народжується до цього схильною, від неї буде помагатися. Навіть від дотиків.

Gazeta.ua

 


 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
Ласощі
Кондитерська фабрика «Житомирські ласощі» на повну потужність готується до Новорічних свят. Цього року «Житомирські ласощі» здивують ласунів...
Через карантин для непоширення коронавірусу у Житомирі закриті більшість закладів: магазини, кав’ярні, перукарні, сервісні центри, ринки. Журналісти Першого...