Житомирських псевдоволонтерів незабаром виведуть на чисту воду

8.08.2014

 

Останнім часом на вулицях Житомира діти з благодійними скриньками працюють під виглядом волонтерів. За їх словами, збір коштів спрямований на допомогу дітям, які потребують лікування. Втім, працівниками Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було проведене дослідження, яке показало, що дана діяльність одночасно порушує кілька Законів, - передає прес-служба міськради.

Діти, що збирають гроші по місту, отримують за це заробітну плату, не мають 18 років та документів, що дозволяють їм займатися цією діяльністю. Благодійні організації зареєстровані в інших містах України та не інформували органи місцевого самоврядування про збір коштів на території м. Житомира. У зв’язку з цим, на розгляд виконкому готується рішення, що покликане взяти дану ситуація під контроль.

Директор Центру соціальних служб Ольга Юрченко повідомила, що проблема шахрайства у сфері благодійності існує в багатьох містах України. Адже Закон «Про благодійну діяльність та благодійні організації» не зовсім досконалий. Втім, є можливості врегулювати дану ситуацію та зробити її контрольованою.

«Наразі в Житомирі створено робочу групу, відпрацьовані певні моменти. Питання обговорювалося з юристами, місцевими благодійними організаціями та міською владою. Ми проінформовані про заходи, яких вживають інші міста України. Тому, вже готуємо рішення на розгляд виконавчого комітету про врегулювання питання порядку проведення вуличних акцій та вуличних зборів пожертв для фізичних чи юридичних осіб», – повідомила Ольга Юрченко.

Директор центру Ольга Юрченко наголошує, Закон України «Про благодійництво та благодійні організації», який регулює даний вид діяльності, на сьогодні дозволяє благодійному фонду працювати по всій території України, незалежно від місця реєстрації даної організації. Втім, стаття 26 даного Закону говорить, що державний контроль у сфері благодійної діяльності здійснюють органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень, визначених законом. Відповідно, про діяльність своєї організації на тій чи іншій території, благодійні фонди повинні інформувати органи місцевого самоврядування.

«Жодного листа про те, що певні благодійні організації, зареєстровані в інших містах України, будуть працювати в Житомирі на благодійних засадах, на ім’я керівництва нашого міста не надходило. Серед організацій, які ведуть масовий збір коштів – «Глобальна лінія допомоги», «Люди в дії», «Фонд добрих людей, «Перший»». Всі вони зареєстровані в різний час та в різних містах, але, так звані волонтери цих фондів називають одну і ту саму адресу офісу – Гоголівська, 4», – розповідає Ольга Юрченко.

Окрім того, за словами директора Центру соціальних служб, якщо особа виявила бажання працювати на волонтерських засадах, вона зобов’язана укласти угоду з благодійною організацією та мати нотаріально завірену довіреність. Відповідно до Закону, ця особа повинна набути повноліття. Також, право, займатися волонтерською діяльністю, має  особа, яка досягла 16-річного віку, за згоди батьків. Ольга Юрченко зазначає, при собі таких документів, діти, що збирають кошти на вулицях Житомира, не мають. Більше того, частина з них молодші за 16 років. Це є порушенням Статті 7 Закону України «Про волонтерську діяльність».

Також фахівці із соціальної роботи спростовують інформацію про те, що так звані благодійники працюють на волонтерських засадах.

«Під час бесід з соціальними працівниками діти зізнаються, що отримують 10%, 20% чи 30%  від зібраної за день суми. Постає питання, яка ж це благодійна діяльність? Якщо особа отримує кошти за свою роботу – має бути підписана трудова угода, і не з дітьми, а з батьками. Батьки, в свою чергу, повинні взяти дозвіл на це в органах опіки і піклування. Тобто, ми бачимо що порушення є з різних сторін. Найболючіше те, що батьки свідомо дають дітям дозвіл займатися благодійною діяльністю, збирати кошти на лікування маленьких дітей, а потім із цих коштів отримувати відсотки. Проблема, в першу чергу, у батьківській совісті», – говорить Ольга Юрченко.

Під сумнів соціальні працівники, які брали участь у дослідженні, ставлять і наявність потреб в лікуванні тих дітей, інформація про яких розміщена на скриньках, з якими ходять псевдо-волонтери. Зі слів останніх, на лікування однієї і тієї ж дитини за різними версіям  потрібно від 15 до 200 тис грн.

«Як ми бачимо, різниця у сумах, які називають так звані волонтери, надто велика. Окрім того, складно перевірити дійсність фінансових потреб на лікування дітей, адже немає жодного малюка з Житомира. Хоча, на жаль, допомоги в нашому регіоні потребує велика кількість дітей. Поряд з тим, ми спостерігали, що скриньки не опломбовані належним чином, «волонтери» не можуть надати інформацію про дітей, на яких збирають коштів та не мають посвідчень», – зазначає директор Центру соціальних служб.

В Житомирі існує позитивний досвід роботи благодійних організацій. Зокрема, Ольга Юрченко згадує Благодійний Фонд «Разом до життя», який збирає та розподіляє кошти на дітей, що мають онкологічні захворювання. За її словами, органи місцевого самоврядування завжди були проінформовані  про проведення акцій зі збору коштів на території міста Фондом «Разом до життя». Скриньки, в які громада жертвувала кошти, були опломбовані, з мокрими печатками благодійних організацій та органів місцевого самоврядування. Після завершення збору коштів, гроші перераховувалися на рахунок фонду і  «на руки» нікому не видавалися, всі дії вчинялися колегіально. 

Тим, хто має бажання долучитися до благодійності та пожертвувати кошти на потреби нужденних, фахівці із соціальної роботи радять перевіряти достовірність інформації: цікавитися діагнозом, місцем проживання дітей, та медичним закладом, в якому планують проводити лікування.

«У будь-якому разі можна взяти контакти батьків, та перевіривши інформацію, перерахувати кошти на їх рахунок. Також можна звернутися до нашого центру. Навіть якщо ми не матимемо інформації про дитину, якій громадяни хочуть допомогти, ми звернемося до наших колег з інших міст та надамо її. Ще один спосіб допомогти – пожертвувати кошти тим людям, інформація про яких оприлюднена у ЗМІ», – поділилася Ольга Юрченко.

 


 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
1
Рейсовий автобус та легковик зіткнулися під Житомиром на трасі Київ-Чоп. Травми отримали кілька осіб. Про це розповіли у ТСН.Ранок. Аварія сталася неподалік...
Через карантин для непоширення коронавірусу у Житомирі закриті більшість закладів: магазини, кав’ярні, перукарні, сервісні центри, ринки. Журналісти Першого...