На здобуття обласної краєзнавчої премії претендує 6 робіт. Перелік

11.11.2019

 У Житомирській обласній раді завершився прийом робіт від претендентів на здобуття Житомирської обласної краєзнавчої премії ім.. Миколи Костриці. Згідно з положенням, прийом робіт на конкурс тривав до 1 листопада і наразі на здобуття премії претендує 6 робіт.

Монографія «Бурштиновий промисел Прип’ятського басейну: історія, розвиток, видобуток». Монографія, авторами якої є Василь Панченко, Катерина Деревська, Віталія Яковлєва, присвячена дослідженням Житомирського краю у зв’язку з пошуками бурштину наприкінці ХІХ і початку ХХ століття. У науковій роботі висвітлюються питання, актуальність яких важко переоцінити – історична ретроспектива і сучасний стан розвідки і видобутку бурштину в Україні. Книга цікава всім, хто вивчає природу та історію рідного краю – Житомирського Полісся, а також корисна фахівцям-геологам і студентам природничих спеціальностей.

Історико-краєзнавчі фільми «Відлуння Возвягеля» та «Рік 1660. Чуднівська битва», автором яких є Сергій Хоменко. «Відлуння Возвягеля» - історія неоднозначна, сповнена трагічних суперечностей, які спонукають кожне покоління до переосмислення готових історичних подій, часто ідеологічно заангажованих, стереотипно спрощених «для загального вжитку». Жанр фільму – «історична новела». Розповідь про події 1257 року постає у вигляді парадоксу «свій проти своїх» - Данило Галицький проти мешканців давнього Возвягеля. Автор зумів помістити й передісторію (огляд політичної ситуації), і перипетії оборони та взятті Возвягеля, і широкий контекст його мирного життя, торговельного й ремісничого, про який дізнаємося з археологічних знахідок. «Рік 1660. Чуднівська битва» - об’єктом ґрунтовного розгляду фільму стала Чуднівська битва, де детально розкрито контекст причин і наслідків цієї кампанії. Дослідницький характер, критичне переосмислення залученого історичного дискурсу, технічна якість і мистецька досконалість, продуманість композиції дозволяють стверджувати про високий фаховий рівень фільму. Фільм може бути використаний як для популяризації історії Житомирщини, так і для освітніх потреб вивчення історії України.

 Книга «Звягель – Новоград-Волинський. Історія. Життя як на долоні". Автор Володимир Загривий. У своїй книзі автор одним читачам нагадує, іншим розкриває деякі сторінки існування стародавнього Звягеля – Новограда-Волинського. Це чергова збірка документальних матеріалів з минулого та сучасності краю. У дослідженні автор розповідає про зростання у часовому вимірі міста, розкриває процес творення місцевого самоврядування, як складової і невід’ємної частини колишнього та нинішнього державного управління. У коротких розповідях про людей, які працювали поруч з автором, продемонстровано своєрідний підхід до тлумачення подій та фактів.

Стаття «Вони робили все для відновлення Української держави», яку підготували Юрій Лукуца та Олексій Побережний. Темою даного дослідження є фіксування переліку бердичівських борців за утвердження незалежності України, які відійшли у вічність. Дослідники визначають серед основних проблем – відсутність своєрідного пантеону місцевих діячів за незалежність України, які стали невід’ємною частиною всеукраїнських процесів відновлення державності. Автори систематизували публікації місцевих засобів масової інформації в період 1991-2015 років. Дана робота засвідчує ґрунтовні знання та володіння технікою аналітичного пізнання щодо особливостей розвитку національно-визвольної боротьби на зорі відновлення незалежності України. Стаття є самостійним і завершеним науковим дослідженням.

Видання народного музею Бориса Лятошинського: щорічник «Митець – культура – виміри часу» (5 випусків) та нотні видання «Музична скарбниця Волині» (7 зошитів). Директор музею Ірина Копоть. Видання репрезентують широку науково-дослідницьку роботу музею, зокрема, у сфері краєзнавства. Краєзнавчі розвідки охоплюють широке коло тем, серед яких реконструкція біографій як самого композитора, так і членів роду Лятошинського на Правобережній Україні. Окремий розділ у кожному з щорічників складають мате6ріали з історії Житомирської музичної школи № 1 ім. Б.М.Лятошинського, які вперше уводяться до наукового обігу вітчизняної історії культури. Усі статті визначаються ретельним підходом до матеріалу, містять належним чином оформлений науковий апарат, що дозволяє використовувати їх не тільки у сфері краєзнавства, а й історії України та історії музики. Зошити нотної серії «Музична скарбниця Волині» містять твори композиторів, які вперше панорамно представляють волинський музичний романтизм ХІХ – першої половини ХХ століття.

Нагадаємо, що Житомирська обласна краєзнавча премія заснована обласною радою та присуджується щороку на конкурсній основі громадянам Житомирської області, учням загальноосвітніх шкіл і студентам вищих навчальних закладів, за кращі науково-дослідницькі, науково-популяризаторські роботи з питань історії, культури та природи Житомирщини, а також музейним установам, працівникам музейних установ за особистий внесок у розвиток музейної справи.

Премія виплачується за рахунок коштів обласного бюджету:

перша премія – дві мінімальні заробітні плати, встановлені на 01 січня поточного року;

друга премія – півтори мінімальні заробітні плати, встановлені на 01 січня поточного року;

третя премія – одна мінімальна заробітна плата, встановлена на 01 січня поточного року.

 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
Вандал
Підозрюваний свою причетність до вчинення злочину не заперечує, однак чітко пояснити свої дії не може, оскільки, за його ж словами, перебував тієї ночі у стані...
Через карантин для непоширення коронавірусу у Житомирі закриті більшість закладів: магазини, кав’ярні, перукарні, сервісні центри, ринки. Журналісти Першого...