Як на Житомирщині шукають останки загиблих у Другій світовій війні. ФОТО

14.11.2019

 Вже 20 років на Житомирщині діє громадська організація «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук». З  часом, зізнаються пошуківці, роботи менше не стає. У лісах, у полі та навіть на городах і досі знаходять  останки загиблих у період Другої світової воїнів. Особливо активно роботи ведуться в осінній період до настання холодів.

«Зараз на розкопки їздить до 10 осіб, переважно житомиряни. Маємо по кілька представників по районах. Загалом «Пошук» - це група із 20 ентузіастів. Витрачаємо на поїздки власні кошти й час. Виїзд о 6-7 ранку, щоб о 9 бути на місці. Працюємо у вільний час, здебільшого у вихідні, бо в будні кожен має роботу, - розповідає заступник голови організації  Вадим Баранівський. – Влітку працювати заважає спека чи комарі, якщо це в лісі. Найбільш оптимальний період – рання весна та осінь, бо температура комфортна,  урожай вже зібраний, поля  ще не засіяли. Зараз їздимо щотижня. Активно працювали в Новоград-Волинському, Бердичівському, Малинському, Коростенському і Пулинському районах.

Розкопки заплановані аж до снігів. Інформацію здебільшого отримуємо від місцевих або ж з архівних документів, карт.  Досліджуємо місця, де велися бої,  проводимо розвідку, аналізуємо. Також нам повідомляють шукачі монет, які також часто натрапляють на останки. Насправді це дуже складна і клопітка робота, бо потребує певних навиків. Ми всі попередньо пройшли відповідні спецкурси, які організовує Червоний Хрест, маємо сертифікати. Організація отримала  необхідні дозвільні документи на проведення археологічних досліджень від Міністерства культури».

Наймолодшому пошуківцю на Житомирщині – 19 років. Його на виїзди спочатку брав батько, тепер працюють разом. Найстаршому – 78 років. 
 

«У нас люди різного віку. Є 25, 30 років і старші. Особисто я зацікавився темою, коли навчався у Житомирському військовому інституті, друг покликав із собою. З першого разу зрозумів, що хочу цим займатися, - продовжує Баранівський. – Нові учасники до нас приходять рідко, вже років  п’ять ніхто не приєднується. Водночас, наші представники   їздили у складі  гуманітарного проєкту «Евакуація 200» працювати на  Добнас. На даний час керівник нашої групи також знаходиться в зоні проведення АТО/ООС. Набутий раніше досвід дуже знадобився».
 

Аби дістати останки загиблих, спершу необхідно зняти шар грунту. Інколи кістки знаходять буквально на поверхні – присипані листям у ярах, втім здебільшого треба копати лопатами від 30 до 150 см. Далі беруться за щітки і проводять ручну зачистку шар за шаром. На цьому етапі важлива кожна деталь, не можна нічого пропустити. Відбувається постійна фотофіксація об’єктів. Поряд із кістками знаходять військове спорядження, нагороди, запальнички, фляги та навіть особисті речі, фото  й документи.  

«Наше завдання  - зібрати все на місці розкопок, а далі ведеться активна дослідницько-пошукова робота, опрацьовуються всі матеріали. Маємо помічника в Києві. Це експерт, який добровільно працює з документами, виявленими поряд з  останками. Зважаючи на час і умови, в яких вони перебували, більшість пошкоджені і фактично втрачені,  але саме  документи, медальйони та капсули дають найбільше шансів на ідентифікацію. Після розкопок усі  останки певний період зберігаються у спеціальному приміщенні, - пояснює    Вадим Баранівський. -  Особисті речі поміщаємо у бокси, маркуємо, підписуємо і коли відбувається поховання воїна, то передаємо їх разом з останками рідним.  Тих, кого ідентифікувати так і не вдається, ховають урочисто в братських могилах. Такі поховання відбувається кілька разів на рік, переважно до визначених дат, пов’язаних з Другою світовою».

У 2019 році хлопці з ГО  «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук» на  території області виявили останки 85 воїнів,  81 з яких – червоноармійці,  четверо – німці, загиблі в 1943 році під Житомиром, при собі мали жетони. Особи 10 вже встановлені, ще 10 – в роботі. У Росію передали останки двох солдатів, ще одного  днями ховали в Грузії. З Росії на Житомирщину передали останки одного воїна, якого поховали в Буках.  Готують до передачі рідним останки двох воїнів із Кіровоградської області, яких також знайшли на Житомирщині.
 

Житомирська обласна громадська організація «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук» була заснована в 1989 році Павлом   Шмунєвським.  ІПО «Пошук» веде архівно-пошукову та дослідницьку роботу, вивчає маловідомі історичні факти та події, що відбувалися на території Житомирської області під час  Другої світової війни.  Основна мета діяльності організації – пошук загиблих солдатів і командирів Червоної армії, розшук їх рідних, встановлення імен зниклих безвісти, збереження та увічнення пам’яті про загиблих захисників Батьківщини, військово-патріотичне виховання молоді.  За  роки своєї діяльності ІПО «Пошук» було знайдено понад 16 тисяч останків загиблих воїнів, більше 200 вдалося ідентифікувати.

Теги: Різне

Коментарі

1.
Андрей
2021.02.20 23:25
0
Все правильно делают
 
Ім'я: 
27 + 30 = ?
Залишити коментар: 
Відмінити
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
кримінал
Напад з ножем у відповідь на зауваження. Сталося це у середмісті Житомира. Двоє пішоходів йшли трамвайними коліями просто по дорозі. Водій таксі призупинився аби...