Олександр Грабчук

блоги

08.07.2016 - 10:03 Що являє собою амністія 2016 року, яким чином і до кого вона застосовується?

  07 липня 2016 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про амністію у 2016 році». Даний Закон набере чинності після його підписання Президентом України, опублікування та підлягає виконанню протягом трьох місяців.

   На сьогоднішній день в Україні діє Закон «Про застосування амністії в Україні» від 01.10.1996 р. Згідно із даним Законом, амністією є повне або часткове звільнення від відбування покарання осіб, визнаних винними у вчиненні злочину, або кримінальні справи стосовно яких розглянуті судами, але вироки стосовно цих осіб набрали законної сили. Амністія оголошується законом про амністію, який приймається відповідно до положень Конституції України, Кримінального кодексу України та вказаного Закону.

   Найближчим часом набере чинності Закон України "Про амністію у 2016 році". Згідно із зазначеним Законом, необхідно звільнити від відбування покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, засуджених за умисні злочини, які не є тяжкими або особливо тяжкими відповідно до ст.12 КК України, та за злочини, вчинені з необережності, які не є особливо тяжкими відповідно до ст.12 КК України. Наприклад, осіб, які на момент вчинення злочину були неповнолітніми; вагітних жінок; осіб пенсійного віку; інших окремо визначених категорій осіб.

   Слід також зазначити, звільняються від відбування покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО у період її проведення, отримали статус УБД, які вчинили злочини, що не є особливо тяжкими злочинами проти життя та здоров’я особи, та не є діяннями, передбаченими ч.2, 3 та 4 ст.408 (Дезертирство), ст.410 (Викрадення, привласнення, вимагання військовослужбовцем зброї…), ч.2, 3 та 4 ст.411 (Умисне знищення або пошкодження військового майна) Кримінального кодексу України.

   Звільняються з місць обмеження волі засуджені, невідбута частина покарання у яких на день набрання чинності Законом України «Про амністію у 2016 році» становить менше одного року. Крім того, у Законі визначено конкретний перелік осіб та статей Кримінального кодексу України, до яких та за вчинення яких амністія не застосовується.

   Виконання закону про амністію покладається на суди. Питання про застосування амністії суд вирішує за ініціативою прокурора, органу або установи виконання покарань, а також за ініціативою обвинуваченого (підсудного) чи засудженого, їх захисників чи законних представників. У даному випадку захисник (адвокат) має право подати заяву (клопотання) про застосування акту амністії до засудженого а також звільнення його від подальшого відбування покарання.

   Рішення щодо застосування чи незастосування амністії приймається судом стосовно кожної конкретної особи індивідуально після ретельної перевірки матеріалів особової справи та відомостей про поведінку засудженого за час відбування покарання.

 

Адвокат Грабчук О.В. – керівник практики кримінального права

та правової безпеки бізнесу LGPC

(067-994-23-34; www.advokat-zt.com)

06.06.2016 - 14:06 Приватний обвинувач як борець з корупцією

     Вже минув рік як Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до чинного законодавства  України щодо прав громадян в боротьбі з корупцією та зловживанням владою».  Але положення даного закону так і не були втіленні в життя, оскільки Президент України скористався свої правом ветування законів і направив його на доопрацювання.

     Згідно з вказаним законом вносяться зміни до Кримінального процесуального кодексу України і з’являється новела для українського законодавства – інститут приватного обвинувача. Ним може бути будь-яка фізична або юридична особа під час здійснення кримінального переслідування щодо наступних корупційних злочинів:

-           ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем);

-           ст. 365 КК України (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу);

-           ст. 365-2 КК України (зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги);

-           ст. 366 КК України (службове підроблення);

-           ст. 368 КК України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою);

-           ст. 370 КК України (провокація підкупу).

     Приватний обвинувач має право звертатися до суду з кримінальним позовом щодо вказаних злочинів, підтримувати обвинувачення, звертатися до суду з клопотаннями про вживання заходів із забезпечення кримінального провадження тощо.

     Даним Законом вносяться зміни до ст. 87 КПК України наступного змісту. Інформація як доказ визнається допустимою, якщо одержана в результаті діянь, передбачених ст. 359 КК України (Незаконне використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації), за наступних підстав:

- може бути використана в кримінальному провадженні як доказ обвинувачення чи захисту щодо злочинів, перелічених вище, та

- буде добровільно передана правоохоронним органам або суду в порядку приватного кримінального переслідування до повідомлення такій особі про підозру у вчиненні злочину.

     Тобто, вказаним законом, у разі набрання ним законної сили, і при дотриманні вказаних вище умов буде дозволено особам використовувати спеціальні технічні засоби негласного отримання (т.з. «шпигунські пристрої» - ручки, брелоки, окуляри, приховані камери, мікрофони тощо).

     Таким чином законодавець намагається надати право боротися з корупцією необмеженому колу осіб, в тому числі фізичним особам, із використанням спеціальних засобів негласного отримання інформації. На сьогоднішній день таким правом наділені лише деякі правоохоронні органи.

 

Адвокат Грабчук О.В. – партнер LGPC,

керівник практики кримінального права

та правової безпеки бізнесу

www.advokat-zt.com

ДТП
Камерами відеопостереження зафіксована подія, що сталася 31 травня близько 10:25 в Житомирі, на пішохідному переході, в районі ринку «Хмільники» на Богунії. Про...
Через карантин для непоширення коронавірусу у Житомирі закриті більшість закладів: магазини, кав’ярні, перукарні, сервісні центри, ринки. Журналісти Першого...