Скільки коштує утеплення багатоповерхівки у Житомирі?

16.12.2016

 

Щоб не мерзнути взимку, оплачуючи опалення за новими тарифами, житомиряни активно утеплюють свої помешкання. Втім, якщо раніше мешканці багатоповерхівок намагалися берегти тепло, замінюючи вікна та утеплюючи стіни виключно своїх квартир, то нині вони об’єднуються і підходять до цієї справи комплексно.

Повне утеплення будинку потребує значних коштів, але завдяки державним програмам та кредитам, які надають банки, тепломодернізація стала більш доступною.

Де взяти гроші на утеплення?

 Аналітики ГО "Український центр європейської політики" вважають, що перший досвід програм підтримки населення щодо утеплення будинків показав високий попит, однак на їх реалізацію бракує коштів та системності.

У жовтні 2014 року Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) запустило першу системну програму "теплих кредитів".

Механізм співфінансування для домогосподарств полягає в отриманні цільової позики на придбання енергоефективних матеріалів та обладнання в одному з 3-х державних банків: "Ощадбанку", "Укргазбанку" чи "Укрексімбанку", а також компенсацію з боку держави частини кредиту від 20 до 40%

Ще більшому здешевленню вартості позик сприяло залучення місцевих органів влади, які відшкодували частини відсотків/тіла кредиту за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Однак зростаюча популярність «теплих кредитів» призвела до браку бюджетного фінансування.

На 2017 рік у державному бюджеті передбачили 400 млн грн на фінансування програми «теплих кредитів», втім цієї суми замало, адже Держенергоефективності заявило, що на ці потреби буде необхідно щонайменше 1,9 млрд грн.

Також в Україні з квітня 2016 року діє програма ЄБРР з підтримки енергоефективної модернізації житла "IQ energy". 

Програма IQ Energy налагодила співпрацю з трьома комерційними банками - «УкрСиббанк», «ОТП Банк» та «Мегабанк». Позичальники-фізичні особи можуть отримати позики орієнтовно під 20% річних та отримати 20% компенсації тіла кредиту за рахунок коштів програми. Але важливо дотримуватися умови, що досягнута економія енергії буде становити 20% і більше від початкового рівня.


Місцеві програми утеплення

У Житомирі нині діє програма підтримки енергоефективних проектів (ОСББ та ЖБК), згідно з якою з міського бюджету ОСББ відшкодовують 100% з обслуговування «теплих кредитів». Тобто місто погашає відсотки відповідних кредитів.

На сайті Житомирської міської ради розміщена детальна інструкція, як отримати «теплий кредит» зі зразками заяв і контактами банків.

З 2015 року міською програмою скористалося 11 ОСББ, які взяли 12 кредитів. За даними міського голови фінансування проектів ОСББ за рахунок кредитних коштів склало 2,7 млн. грн. Близько 80 тис. грн. відсотків по цим кредитам оплатило місто.

«Зараз темпи по «теплим кредитам» ще невеликі, але, в принципі, є вже перші результати. Зараз ми готуємо зміни за цією програмою, будемо пропонувати можливість ОСББ обирати: отримати компенсацію на оплату частини тіла кредиту, або компенсацію відсотків. Різні є ситуації. Іноді людям психологічно легше взяти кредит, коли вони розуміють, що з міського бюджету буде додатково погашено 20 або 30% по тілу цього кредиту. Міська програма працює, перші 10 ОСББ вже взяли кредити, кілька ОСББ йдуть на комплексне утеплення будинків, і я думаю, в наступному році, коли вони це зроблять, платіжки в будинках будуть зайвим підтвердженням ефективності цієї програми».


Ефективність «теплих кредитів» житомиряни перевіряють на ділі

Доки одні ОСББ обдумують, чи брати кредит, мешканці ОСББ «Київська-52» двічі за цей рік скористалися можливістю зробити свій будинок теплішим. У січні мешканці замінили вікна у під’їздах своєї 5-поверхіки, результатом лишилися настільки задоволені, що у листопаді взяли кредит на комплексну теплоізоляцію.

Голова ОСББ Людмила Галліна розповідає, ця програма стала справжнім порятунком для будинку, адже впродовж багатьох років мешканці потерпали від холоду.

«Будинок дуже холодний, особливо торцеві стіни будинку. У деяких квартирах взимку температура не піднімалася вище 8 градусів. Було дуже холодно. Щороку "Теплокомуненерго" приходили, намагалися з'ясувати, в чому причина, десь розбалансування системи. Але справа навіть не в розбалансуванні системи. Справа в тому, що будинок старий, йому 55 років. Система опалення промивалася в останній раз ще в період радянський. В будинку у нас на сьогоднішній момент 17 систем автономного опалення встановлено в квартирах. І люди, які встановлюючи ці системи, зрізали батареї, свідчать, що стояки забиті настільки, що в них не можна просунути туди сірникову коробку. Яке опалення може давати така система?» - говорить Людмила Галліна.

Утеплювати свій будинок мешканці почали з під’їздів. Вартість проекту складала 53 тис. 331 грн.  

«Від цієї суми держава нам повернуло майже 25 тис грн. ми фактично виплачували лише половину кредиту. Місто оплатило відсотки, в той раз ще й область допомогла - 15% від вартості проекту заплатила область. У нас залишилося платежів близько 20 тисяч. Ми розділили цю суму на 65 квартир в нашому будинку, загальна сума кредиту на кожну квартиру вийшла 311 грн. Кредит брався на 5 років. Тобто люди повинні були платити протягом 5 років по 6 грн на місяць за вікна. Фактично з 4 місяці той кредит погасили. Ми фактично беремо позику у банку безпроцентну і платимо тільки половину. Заміну вікон в під'їздах ми проводили в лютому, коли було дуже холодно, і температура в під'їздах завдяки вікнам відразу піднялася буквально на кілька градусів. Крім того стало набагато тихіше», - розповідає Людмила Галліна.

На цьому мешканці не зупинилися - встановили енергозберігаючі тамбурні двері і провели утеплення фасадів вартістю 835 тис. грн.

«Питання утеплення будинку ми обговорювали на трьох зборах. Ця цифра здавалася абсолютно непідйомною. Але коли з банком розрахували, якою буде сума виплат на одну квартиру після отримання грошей з державного бюджету, повернення коштів за цією програмою, виявилося, що ця сума підйомна абсолютно для всіх. Навіть для тих, хто отримує субсидію на оплату комунальних послуг. Звичайно, вартість утеплення для кожної квартири буде розраховуватися окремо, тому що утеплюється різна площа, від цього залежить вартість утеплення. Але люди зрозуміли, іншим шляхом йти не можна. На одних з перших зборів, коли ми приймали рішення про участь в програмі з кредитування, ми вирішили, що в того поки ми платимо кредит, вартість внесків на утримання будинку мінятися не буде і залишиться на рівні 2 грн 6 коп. Це люди сприйняли дуже добре, тому нам було дуже легко розмовляти з кожним мешканцем нашого будинку», - розповідає голова ОСББ.


Ціна питання

Зараз утеплення будинку по Київській, 52 – на фінальній стадії. Мешканці вже відчувають, що тепловтрати суттєво знизились. Навіть при морозній погоді температура повітря у під’їздах тримається на рівні 18 градусів. Голова ОСББ розповідає, скільки мешканцям довелося заплатити за свій комфорт.

«Утеплення нашого будинку коштувала десь 830 тис грн. З них 750 тис. грн. - це утеплення фасаду, а решта - це двері. Ми поміняли вхідні двері, поміняли двері в підвали, і поставили енергозберігаючі тамбурні двері.  Цей кредит узятий на 10 років, грошей з державного бюджету ми ще не отримали, але приблизно знаємо, що державно нам повинно повернути близько 49% вартості матеріалів. Ми розраховували, що нам залишиться платити на кожну квартиру залежно від площі утеплення від 30 грн до 180 грн.», - пояснює вона.

Аби утеплення приносило реальну економію фахівці радять встановлювати теплові лічильники а ще краще - індивідуальні теплові пункти. Але на Київській, 52 такий варіант не розглядають. Причина – все ті ж старі, засмічені системи. 

«У будинку лічильника немає. Колись дуже давно в 90-і роки він стояв, але дуже швидко став непридатним. "Теплокомуненерго" лічильник зняло. Лічильник ми можемо ставити лише якщо замінимо систему опалення. В іншому випадки ефекту від установки лічильника не буде. У перспективі ми плануємо відключити будинок від центральної системи опалення взагалі. Тому що будинок у нас не має підвалу, системи подачі тепла в квартири проходить через магазини, підлоги в яких на 1,5 метра опущені. Система забетонована і до неї немає доступу. Тобто навіть провести капітальний ремонт системи неможливо. Тому у нас один вихід - піти в автономку і тоді всі відчують не тільки тепло, а й економію», - посміхається Людмила.


Висновки

Проаналізувавши світову практику, аналітики ГО "Український центр європейської політики" зазначають, для того, щоб залучити до таких інвестицій максимально можливу кількість громадян, держава має надати підтримку у вигляді відносно дешевих і «довгих» кредитних ресурсів, щоб зробити строки інвестування та окупності проектів з енергоефективності прийнятними для середньостатистичного власника житла. Держава та донорська спільнота в Україні почали розвиток таких програм, що давно довели свою ефективність в Європі, однак для повноцінного масштабування цих ініціатив необхідне залучення набагато більшого і стабільнішого фінансування, забезпечення якісної технічної складової та побудова стандартів для нового в Україні ринку послуг у сфері енергоефективності.


 
Новини Кіно та ТБ
Загрузка...
Загрузка...
Програма телепередач
 «У своєму відео ми хотіли показати Житомир таким яким він є, людей, які працюють щодня», – пояснює Сергій Омельчук, автор відео «Місто звичайних...
  Близько 30 видів та підвидів екзотичних і ексклюзивних тваринок на території понад 600 кв.м. – це контактний зоопарк «Multizoo» у Житомирі, що...